300 do 500 złotych - za przejechanie skrzyżowania na czerwonym świetle.
500 złotych - bez możliwości zmniejszenia, będzie wynosił mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych.
100 złotych - takim mandatem karane będzie niezachowanie pięciometrowego odstępu między pojazdami, podczas zatrzymania w tunelu (na przykład w korku). To nowy mandat. Policja stanowczo dementuje wszelkie sugestie, że teraz będzie biegać po tunelach z centymetrem. Karane będzie drastyczne łamanie tego przepisu.
200 złotych - jazda bez świateł w tunelu, niezależnie od pory dnia.
100 złotych - jazda bez włączonych świateł mijania, albo do jazdy dziennej przez cały rok.
100 złotych - za jeżdżenie, na przykład rowerem (pojazdem innym niż silnikowy), po chodniku i po przejściach dla pieszych.
100 złotych - to kara dla pieszych za przechodzenie na czerwonym świetle. Dotychczas wynosiła 250 złotych. Jak tłumaczyli policjanci piesi odmawiali przyjmowania tak wysokich mandatów. Sprawy trafiały do sądów grodzkich, które zmniejszały karę do 100 złotych. W rezultacie policjanci często rezygnowali z karania pieszych mandatem i kończyło się na upomnieniach.
200 złotych - spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym. Mandat sumuje się z mandatem za konkretne wykroczenie. Suma nie może być większa niż 500 złotych.
300 złotych - spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym pod wpływem alkoholu. Mandat sumuje się, tak jak w przypadku trzeźwej osoby.
Jak działają mandaty za spowodowanie zagrożenia - czytaj
Nie zmieniają się mandaty za przekroczenia szybkości. Nie zmienia się też taryfikator punktów policyjnych.
Nowy taryfikator wprowadza sporo bardzo szczegółowych zmian, ale szczęśliwie nie dotyczą one zwykłych uczestników ruchu. To kary dla zawodowych kierowców ciężarówek i autokarów.
Serwis policyjni.pl poleca: Radiowozy z kamerami