Eksperci po ataku: to może być nowa ofensywa

Gorące komentarze ekspertów od spraw terroryzmu sa niepokojące: - To może być zapowiedź kolejnej eskalacji przemocy - mówi Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

Specjalny raport o atakach w Bombaju

Krzysztof Liedel z Collegium Civitas, ekspert od spraw terroryzmu uważa, że terroryzm fundamentalistyczny przygotowuje się do kolejnej ofensywy. Jego zdaniem, terroryści, którzy przeprowadzili zamachy w Bombaju są powiązani z Al-Kaidą. Podkreślił, że po 11-tym września świat powinien nauczyć się żyć z terroryzmem, bo jego całkowita likwidacja jest niemożliwa. - Dlatego trzeba robić wszystko, by systemy bezpieczeństwa były jak najbardziej doskonałe - mówi.

Bombaj: miasto opustoszało

Liedel zauważył, że sposób działania terrorystów wskazuje, że byli oni szkoleni prawdopodobnie przez Al-Kaidę. - Nie jest ona organizacją hierarchiczną, to raczej sieć luźno powiązanych mniejszych organizacji, które mają wspólną ideologię i strategię, ale nie do końca są w sposób ścisły koordynowane - twierdzi.

Kim są ludzie odpowiedzialni za zamach?

Terroryści szukają kolejnych celów

W opinii eksperta, terroryści szukają teraz miejsc, gdzie są w stanie przeprowadzić zamachy. A takie kraje jak Afganistan czy Indie dużo łatwiej jest zaatakować niż Stany Zjednoczone czy Europę. - Wynika toz kwestii kulturowych, mentalnych społeczeństw, a także ze standardów bezpieczeństwa w tych krajach - dodał Liedel.

Bombaj jak WTC

Były ambasador w Indiach Krzysztof Mroziewicz jest zdania, że ugrupowanie "Mudżahedinów Dekanu", to nowa organizacja, mogąca mieć powiązania z Al-Kaidą. W nocy w Bombaju doszło do ataków terrorystycznych. Doniesienia mówią o ponad stu ofiarach i przeszło 100 rannych.

- Ataki w Indiach mogą być testem przygotowanym przez terrorystów dla nowego amerykańskiego prezydenta - uważa Mroziewicz. Dodał, że zaatakowane hotele to miejsca, z których korzystają tylko najbogatsi Hindusi i cudzoziemcy. Ekspert porównuje zamach w Bombaju do ataku na World Trade Center w Nowym Jorku.

Zdaniem Mroziewicza, służby specjalne Indii są wyszkolone na najwyższym światowym poziomie i są w stanie opanować sytuację. Dodaje, że ataki terrorystyczne w Indiach zdarzają się co kilka lat.