Zaskakujące odkrycie uczniów: Więzienie Piłsudskiego w Warszawie

Budynek, w którym więziono Józefa Piłsudskiego w Magdeburgu został w 1938 roku przeniesiony do Warszawy - ustalili uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 8 w Opolu. Ich odkrycie zaskoczyło historyków.

O odkryciu uczniów napisała "Nowa Trybuna Opolska". Uczniowie dokonali swojego odkrycia w ramach projektu przeprowadzanego z emerytowaną nauczycielką niemieckiego, Johanna Lemke-Prediger, Niemką, która od 1991 roku mieszka na Opolszczyźnie.

Jak ustalili uczniowie, budynek, w którym więziono Piłsudskiego został w 1937 roku rozebrany i przekazany Polsce. W 1938 roku został otwarty jako muzeum. Odbudowywali go fachowcy polscy i z Magdeburga.

Wcześniej budynek pełnił rolę muzeum w Magdeburgu. W 1922 roku odwiedziła go oficjalna polska delegacja. Momentem, który zdecydował o przekazaniu go Polakom była wizyta z 1937 roku. Wtedy do Magdeburga przyjechali przedstawiciele Federacji Polskich Obrońców Ojczyzny oraz Polskiego Związku Inwalidów Wojennych. Najpierw decyzją ówczesnego nadburmistrza miasta otrzymali m.in. niepublikowane zdjęcie przedstawiające marszałka na spacerze w październiku 1918 w towarzystwie Kazimierza Sosnkowskiego. Potem zadecydowano o przekazaniu całego budynku.

Profesor Stanisław Nicieja, wybitny znawca biografii Józefa Piłsudskiego, nie kryje zaskoczenia - o przeniesieniu budynku do Warszawy słyszy po raz pierwszy. Odkrycie docenia również ambasador RP w Berlinie. - Powiedział mi wprost, że właśnie w Opolu piszemy nową historię - mówi Lemke-Prediger. - Nie ukrywam, że bardzo mnie tym ucieszył i wzruszył - dodaje nauczycielka.

Brakuje informacji, co działo się z budynkiem po wojnie. Ostatnia informacja o nim pochodzi z 1943 roku. Uczniowie próbują ustalić, jakie były jego dalsze losy. - Niestety, prawdopodobnie budynek ten podzielił wojenny los wielu warszawskich gmachów i został bezpowrotnie zniszczony - przypuszcza Wojciech Rerich, dyrektor PG nr 8.