Obama chce, by Hillary Clinton szefowała dyplomacji?

Hillary Clinton może wejść w skład rządu, tworzonego przez Baracka Obamę. Według amerykańskich mediów była pierwsza dama USA jest kandydatką na sekretarza stanu.

O tym, że Barack Obama rozważa możliwość powołania Hillary Clinton na stanowisko szefa dyplomacji poinformowała telewizja CBS. Wiadomość powtórzyły inne amerykańskie media, powołując się na działaczy Partii Demokratycznej blisko związanych ze sztabem prezydenta-elekta. Zarówno doradcy byłej pierwszej damy jak i współpracownicy prezydenta odmówili komentarzy w tej sprawie.

Według politycznego portalu internetowego Politico.com Hillary Clinton znalazła się wąskiej grupie faworytów do objęcia funkcji sekretarza stanu. Wcześniej wśród kandydatów na to stanowisko wymieniano senatorów: demokratę Johna Kerry'ego i republikanina Chucka Hagela oraz byłego gubernatora stanu Nowy Meksyk Billa Richardsona. Hillary Clinton była rywalką Baracka Obamy w wyścigu o nominację prezydencką z ramienia Partii demokratycznej. Po przegranej aktywnie zaangażowała się w jego kampanię wyborczą.

Według niektórych ekspertów objęcie przez Clinton stanowiska sekretarza stanu byłoby wielkim atutem rządu Obamy. Odciążyłoby go to również w pierwszym okresie prezydentury, kiedy to będzie musiał się zajmować przede wszystkim kryzysem gospodarczym w kraju.