Protest rolników w Brukseli

W najbliższy wtorek (18 listopada) NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych będzie protestować w Brukseli. Związkowcy przejdą od Parlamentu Europejskiego pod siedzibę Komisji Europesjkiej gdzie zlożą petycję. Do Brukseli pojedzie około 300 związkowców reprezentujacych wszystkie regiony kraju.

Związkowcy będą protestować przeciwko trudnej sytuacji na rynku mleczarskim i zbożowym. To będzie demonstracja niezadowolenia, które jest w tej chwili w Polsce - poinformował Jerzy Chróścikowski, szef rolniczej Solidarności. Jego zdaniem, nie są realizowane postulaty rolników zgłaszane wcześniej Komisji Europejskiej. Główny postulat to uruchomienie dopłat eksportowych w związku z trudną sytuacją polskich mleczarni, które Unia Europejska zawiesiła.

Rolnicza "Solidarność" domaga się interwencji na rynku mleczarskim. W ocenie Tadeusza Maliborskiego z Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, polskim producentom mleka grozi bankructwo. Jak podkreślił, drastycznie spadły dochody rolników z produkcji mleka. W niektórych rejonach kraju cena za litr mleka wynosi 90 a nawet 80 groszy.

Rolniczy protest w Brukseli potrwa od godziny 12.30 do 15.30. Związkowcy zapowiadają, że jeżeli nie dojdzie do rozmów z rządem, zorganizują protesty także w kraju.