Lekarze z Niemiec: przeszczep szpiku cofnął HIV

Przeszczep szpiku kostnego, do którego użyto komórek macierzystych dawcy z naturalną, genetyczną odpornością na AIDS, sprawił, że zakażony HIV pacjent od dwóch lat żyje bez wirusa. Tę wiadomość ogłosili wczoraj niemieccy naukowcy.

Przeszczep pomógł w walce z AIDS | wideo

Pacjent, 42-letni Amerykanin mieszkający w Berlinie, był zakażony wirusem HIV i cierpiał na białaczkę. - Celowo szukaliśmy dawcy z mutacją genetyczną, która pomogłaby w walce z AIDS - wyjaśniają lekarze Gero Hutter i Thomas Schneider, pracownicy Kliniki Gastrologii, Infekcji i Reumatologii z berlińskiej Akademii Medycznej Charite.

Mutacja sprawia, że brakuje tzw. koreceptorów - miejsc, przez które wirus HIV wnika do komórek. Taką mutację ma około 3 procent europejskiej populacji.

"Taki zabieg nigdy nie stanie się standardem"

- Znaleźliśmy odpowiedniego dawcę z tą mutacją. Od przeszczepu mija 20 miesięcy, a u pacjenta nie wykryto obecności wirusa HIV. Przeprowadziliśmy liczne testy, ale nie możemy wykluczyć, że wirus nadal tam jest. HIV jest zdradliwy, zawsze może wrócić - powiedział Schneider na konferencji prasowej. Badacze dodali, że u pacjenta udało się również wyleczyć białaczkę.

Lekarze zaznaczyli, że przeprowadzony przez nich zabieg nigdy nie stanie się standardem w leczeniu HIV. Przeszczepy szpiku kostnego to ryzykowne operacje i wymagają, by szpik kostny pacjenta był całkowicie zniszczony.

Wszyscy chrapią... - kliknij, aby zobaczyć, jak związkowcy spędzili noc w biurze Tuska :