"GP": Eksport żywności nie ucierpi na powrocie Polaków z emigracji

Mimo powrotu wielu Polaków z emigracji, eksport żywności do państw zachodnioeuropejskich nie spadnie - prognozuje "Gazeta Prawna".

Według dziennika polskie firmy nie obawiają się, że wraz z powrotem naszych rodaków zmniejszy się rynek zbytu polskich towarów. Największą szansę na sukces na międzynarodowych rynkach mają producenci alkoholu.

"Gazeta Prawna" pisze, że na świecie stale rośnie zapotrzebowanie na polskie wyroby. Świadczy o tym wzrost wartości eksportu artykułów rolno-spożywczych w pierwszej połowie tego roku o prawie jedną piątą - w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Jak dowiadujemy się z "Gazety Prawnej", cztery lata Polski w Unii Europejskiej wystarczyły, by za pośrednictwem emigrantów zarobkowych mieszkańcy Wielkiej Brytanii i innych państw Europy Zachodniej przekonali się do polskich produktów.

Najwięcej żywności Polska eksportuje do Niemiec. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania i to się nie zmieni - czytamy w dzienniku. Odbiorcy na Wyspach zawieszają jednak akcje promujące polską żywność, co świadczy o niepewnej przyszłości polskich towarów w Wielkiej Brytanii.

Więcej na ten temat - w "Gazecie Prawnej".