Rosyjska i brytyjska marynarka obroniły duński statek przed piratami

Śmigłowce z rosyjskiej fregaty Nieustraszony i brytyjskiej Cumberland odparły dwukrotnie atak somalijskich piratów na duński statek w Zatoce Adeńskiej - poinformowała rosyjska marynarka wojenna. Cytowany przez agencję Associated Press rzecznik nie podał jednak szczegółów starcia, ani nawet jego daty.

Rosyjska fregata została wysłana na somalijskie wody po uprowadzeniu ukraińskiego statku z czołgami i rosyjskimi marynarzami na pokładzie .

Statek, który według słów Igora Dygało, był celem ataku, ma także na pokładzie 15 rosyjskich marynarzy. Wczoraj rosyjska marynarka informowała, że ze względu na to będzie on pod specjalną ochroną fregaty Nieustraszony.

Niezrażeni tym Somalijczycy podjęli dwukrotnie, wedle słów rzecznika, próbę przejęcia statku, atakując go z motorówek. Nie wiadomo, czy są jakieś ofiary walk.

W tym roku, tylko w Zatoce Adeńskiej, piraci porwali 32 statki - w tym ukraińską "Fainę" z ładunkiem 32 czołgów i broni. Niebezpieczne wody patrolują okręty wojenne USA, Wlk. Brytanii i Niemiec. Rosja, która wysłała tam fregatę "Nieustraszony", poprosiła niedawno rząd Somalii o carte blanche na użycie siły na wodach terytorialnych tego kraju.