"GP": Opłaty za transakcje kartą to zmowa banków

Banki pobierają prowizje od każdej transakcji dokonywanej w sklepach kartami płatniczymi. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na instytucje finansowe karę o łącznej wysokości 164 mln złotych - pisze "Gazeta Prawna".

Gazeta przypomina , że dziś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma rozstrzygnąć precedensowy spór między bankami i UOKiK o pobieranie od sprzedawców detalicznych opłat za transakcje bezgotówkowe. Instytucje bankowe zostały ukarane za zawarcie niedozwolonego, zdaniem UOKiK, porozumienia ograniczającego konkurencje. 20 banków przez 13 lat wspólnie ustalało wysokość opłaty za transakcje handlowe dokonywane kartami płatniczymi Visa i MasterCard.

"Zarzut polega na tym, że opłata interchange ustalona w porozumieniu zawartym przez banki w przeważającym stopniu determinuje prowizję pobieraną przez akceptantów za obsługę transakcji kartą. Ta ostatnia nie jest więc kształtowana przez swobodną grę konkurencji na rynku" powiedział gazecie Nikodem Szadkowski, wicedyrektor Departamentu Analiz rynku w UOKiK.

Wniosek do Urzędu o wszczęcie postępowania wobec banków złożyła Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Banki odwołały się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dziś SOKiK wyda wyrok.