Bp McMahon: Celibat jest nie w porządku

Biskup Nottingham, Malcolm McMahon nie widzi żadnych podstaw, by katoliccy księża nie mogli zawierać małżeństw. W rozmowie z brytyjskim dziennikiem ,,Sunday Telegraph" hierarcha zaznaczył, że dotyczy to szczególnie Wielkiej Brytanii, gdzie wielu ożenionych księży konwertytów z Kościoła anglikańskiego pracuje jako księża katoliccy. Jego zdaniem, w takich okolicznościach ,,celibat jest nie w porządku".

Bp McMahon powiedział, że problem małżeństw księży jest ,,pytaniem o sprawiedliwość". Jego zdaniem, małżeństwo nie powinno nikogo ograniczać w powołaniu do kapłaństwa i co więcej ,,bezżenność jest kwestią dyscypliny, a nie nauczania".

Według hierarchy, nowe regulacje w tej sprawie powinny wyjść naprzeciw palącemu zjawisku braku powołań kapłańskich. Przypomniał, że ożenieni duchowni anglikańscy, którzy przeszli na katolicyzm, mogą w Wielkiej Brytanii pracować dalej jako księża. Ich liczba znacznie wzrosła po tym, jak Kościół anglikański dopuścił w 1994 r. kobiety do stanu kapłańskiego.

59-letni bp McMahon jest uważany za jednego z kandydatów na następcę kard. Cormaca Murphy-O'Connora, który na początku przyszłego roku ze względu na wiek emerytalny ma zamiar ustąpić ze stanowiska arcybiskupa Westminsteru i przewodniczącego Konferencji Biskupów Anglii i Walii.