?Dz": Cena benzyny już poniżej 4 złotych

Są i dobre skutki kryzysu - to przede wszystkim najtańsze od dwóch lat paliwo - pisze ?Dziennik". Ceny benzyny 95 i oleju napędowego w wielu miastach spadły poniżej 4 zł za litr.

Według gazety na tym najprawdopodobniej się nie skończy, bo ceny ropy na światowych giełdach nadal lecą w dół. Z wyliczeń "Dziennika" wynika, że zatankowanie 60-litrowego zbiornika kosztuje dziś prawie 100 zł mniej niż w lipcu. W piątek w Katowicach na samoobsługowych stacjach benzynę można było kupić już za 3,89 zł. Granicę 4 zł za litr etylina 95 pokonała również w Warszawie - na niektórych stacjach już w ubiegły weekend można było ją kupić po 3,97 zł.

Jeszcze na początku lipca analitycy włoskiego banku UniCredit wieszczyli, że pod koniec roku osiągnie ona cenę 200 dolarów. To oznaczałoby skok cen benzyny i oleju napędowego do poziomu 6 zł za litr. - Jednak na początku sierpnia ceny ropy na giełdach zaczęły mocno spadać - z poziomu 140 dolarów za baryłkę do mniej niż 80 dolarów obecnie - pisze "Dziennik".

Paliwa w tym czasie też staniały, ale nie tak gwałtownie jak ropa, bo tylko o 20 proc.. Powodem jest akcyza i podatek VAT, a także rosnący kurs dolara.

Z tych powodów - według gazety - ceny paliw prawdopodobnie zatrzymają się na dzisiejszym poziomie na dłużej.