Abp Głódź: Więcej papieskich pomników

Abp Głódź chce, by w Gdańsku i Sopocie, gdzie msze odprawiał Jan Paweł II, stanęły poświęcone mu pomniki. Były metropolita abp Gocłowski: - Papież sam mi powiedział, by budować mu pomnik, ale żywy, tworzony przez ludzi.

Propozycja padła w trakcie wczorajszego spotkania abp. Sławoja Leszka Głódzia z władzami Gdańska. Prezydent miasta zaprosił metropolitę do urzędu, by przedstawić plany rozwojowe gminy. Mówiono o organizacji Euro 2012, budowie nowych dzielnic czy dróg. A biskup zaproponował, by na gdańskiej Zaspie, Westerplatte oraz sopockim Hipodromie - tam gdzie Jan Paweł II odprawiał msze święte - stanęły papieskie pomniki.

- Miasto zdaje sobie sprawę, że należy upamiętnić te nieliczne wizyty Jana Pawła II w Gdańsku - komentuje prezydent Paweł Adamowicz. - Dlatego chcemy uczcić wizytę Papieża na Westerplatte 12 czerwca 1987 r. Należy jednak brać pod uwagę, że to teren, który zostanie zrewitalizowany, i trudno powiedzieć, czy pod kopcem - bo tam Jan Paweł II wygłosił homilię - stanie pomnik czy tablica pamiątkowa. Co do Zaspy - dokładnie w miejscu, w którym padły słowa: "Nie ma wolności bez Solidarności", wybudowaliśmy Papieżowi zielony pomnik - w formie parku, który zostanie zresztą poszerzony. Myślę, że to wystarczy, tym bardziej że sto metrów dalej stoi już monument poświęcony Karolowi Wojtyle.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski: - Słuszna idea, należy to wielkie wydarzenie na Westerplatte uczcić. Co do Hipodromu, to w miejscu, w którym Jan Paweł II wjechał na obiekt, stoi krzyż, zbudowaliśmy też ogródek papieski. Sopocianie bardzo polubili to miejsce, grupy mieszkańców zbierają się tam w każdą rocznicę śmierci Papieża. W mieście są też dwie tablice upamiętniające osobę Wojtyły, a na Kamiennym Potoku, tuż przy parafii, stoi monumentalny pomnik. Wydaje mi się, że to wystarczy, ale 11 listopada spotkam się z abp. Głódziem i na pewno poruszę ten temat. Nasz nowy metropolita sprawuje urząd dopiero od kwietnia i może po prostu nie znać tych wszystkich miejsc.

Polecamy - Areszt dla mecenasów i gangsterów

Niedawno przez media przetoczyła się dyskusja dotycząca pomników poświęconych Janowi Pawłowi II. Powód - gruchnęła wieść, że naprzeciw wejścia do katedry na Wawelu ma stanąć ponadtrzymetrowy Jan Paweł II z brązu. To ma być dziewiąty krakowski Papież. Abp Tadeusz Gocłowski: - Można stawiać pomniki, ale my już stawiamy pomnik, który Papież nawet pochwalił. Od ośmiu lat jestem przewodniczącym rady Fundacji Dzieło Trzeciego Tysiąclecia, która programem stypendialnym objęła już dwa tysiące licealistów i gimnazjalistów. Sam Papież powiedział: "Wy, księże arcybiskupie, budujecie żywy pomnik Jana Pawła II". I to chyba najlepsza metoda, ale nie chciałbym komentować wizji abp. Głódzia, bo ma prawo ją tworzyć i realizować.

W trakcie wczorajszego spotkania arcybiskup Głódź chwalił gdańskich urzędników m.in. za pomysł Kolei Metropolitarnej i lokowanie w mieście hipermarketów na obrzeżach miasta, a nie w centrum, jak to jest w Warszawie. Zaproponował również, by lepiej zadbać o teren wokół Katedry Oliwskiej.

- Kilka budynków i pstrokate budy oraz kioski faktycznie psują otoczenie - mówi Adamowicz. - A Oliwę odwiedza rocznie 1,3 mln turystów. Wiceprezydent Maciej Lisicki wybierze się tam i przyjrzy się z proboszczem tym miejscom. Kościół jest naszym naturalnym partnerem w dyskusji nad przestrzenią miejską i bardzo cieszą mnie takie spostrzeżenia.

Abp Głódź: - Bo to jest tak jak ze zużytą wycieraczką pod drzwiami. Przyzwyczajamy się do niej, nie zauważamy jej stanu do czasu, aż ktoś rzuci na nią świeżym okiem.

Wybierz najgorszy papieski pomnik - Papieskie szkaradztwo

Zobacz jak wyglądają prace nad najnowszą premierą Teatru Muzycznego w Gdyni. Najświeższe doniesienia z prób, zdjęcia i materiały video! - Skrzypek na dachu

Popierasz budowę kolejnych pomników papieskich?