Sensacyjne odkrycie astronomów toruńskiego UMK

Pozasłoneczny układ planetarny odkrył zespół astronomów kierowany przez dr. hab. Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Planeta o masie 5.9 mas Jowisza (MJ) znajduje się na orbicie wokół gwiazdy HD 102272. Przy gwieździe jest najprawdopodobniej także druga planeta o masie 2.6 MJ. Nowoodkryty układ jest jedynym znanym przy gwieździe o tak dużej masie oraz jednym z zaledwie 28 pozasłonecznych układów wieloplanetarnych.

Odkrycie jest efektem współpracy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii, gdzie pracuje prof. Aleksander Wolszczan . To pierwszy układ wieloplanetarny znaleziony w ramach tego projektu. Przegląd obejmuje około 1000 gwiazd nieba północnego, których prędkości radialne monitorowane są z wykorzystaniem teleskopu Hobby-Eberly w Teksasie (HET).

HD 102272 ma masę 1.9 razy większa od masy Słońca, jej średnica jest dziesięciokrotnie większa niż słoneczna. Gwiazda znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa, w odległości około 1180 lat świetlnych od Słońca. To obiekt niewidoczny gołym okiem. Przez lornetkę obserwator może znaleźć HD 102272 w odległości kątowej około 45 minut na południowy zachód od Deneboli (Leo).