Znacząca przewaga Obamy wśród mniejszości i najmłodszych wyborców

Barack Obama wygrał wybory prezydenckie głównie dzięki głosom młodych oraz należących do mniejszości narodowych. Prowadził też wśród kobiet - wynika z sondaży przeprowadzonych przy wyjściu z lokali wyborczych.

(Na niebiesko dane dotyczące Obamy, na czerwono - McCaina)

W najmłodszej grupie wiekowej (18-24 lata) na kandydata Demokratów głosowało 66 proc. wyborców, a na Republikanina -32 proc. W grupie 25-29 latków Obamę wybrało 69 proc., a McCaina - 29 proc. - podaje CNN.

Jedyną grupą wiekową wyborców, w której przewagę uzyskał McCain, jest ta najstarsza - ludzie powyżej 65. roku życia. Na McCaina zagłosowało 53 proc. ludzi z tej grupy, na Obamę - 45 proc.

Mężczyźni równo podzieleni...

Wśród kobiet wygrał Obama: 56 do 43 proc.. Z kolei mężczyźni podzielili się niemal po równo: 49 proc. zagłosowało na Obamę, 48 proc. - na McCaina.

Białym, konserwatywnym mężczyznom grunt usuwa się spod nóg

Mniejszości murem za Obamą. Biali za McCainem, ale...

Ogromny sukces odniósł Obama wśród mniejszości etnicznych. 95 proc. czarnoskórych mieszkańców USA zagłosowało właśnie na niego, a McCaina poparło tylko 4 proc. Latynosi również woleli czarnoskórego senatora z Illinois. Zagłosowało na niego 66 proc. z nich, podczas gdy na McCaina - 32 proc. Sukces Obamy wśród Latynosów można tłumaczyć ich wyjątkowym niezadowoleniem z rządów George'a W. Busha. Ponad 80 proc. osób pochodzenia latynoskiego potępia Busha, podczas gdy ogół Amerykanów źle ocenia Busha w 72 proc. Na Obamę zagłosowało także 61 proc. Azjatów, a na McCaina - 35 proc.

Wśród białych Obama miał znacznie mniejszą przewagę: 55 do 43.

Wiek ważniejszy od rasy

Szczegółowe pytania zadane wyborcom dowodzą też, że rasa - wbrew pozorom - odegrała jednak mniejszą rolę w wynikach wyborów niż wiek wyborców. Dwa razy więcej głosujących przyznało, że decyzję, na kogo głosować, uzależniło od wieku kandydata, nie koloru jego skóry. Amerykanie woleli pierwszego czarnoskórego prezydenta, zamiast najstarszego w historii prezydenta. Wśród tych, którzy za ważny czynnik uznali wiek głowy państwa, 78 proc. zagłosowało na Obamę, a 21 proc. - na McCaina.

Wśród osób, które za argument decydujący w wyborze prezydenta uznały rasę, 55 proc. zagłosowało na Obamę, a 44 proc. na McCaina. Kandydat Demokratów uzyskał jednak większe poparcie także wśród tych, którzy uważali, że kolor skóry przyszłego prezydenta nie jest istotny. Stąd wniosek, że czynnik rasowy nie miał w tych wyborach decydującego znaczenia.

W sondażu CNN wzięło udział 17,836 tys. głosujących wczoraj Amerykanów.

Obama - kandydat konsensusu i kompromisu

Wybory prezydenckie na zdjęciach: