Obama kontra McCain - ostatnie starcie

W USA trwa ostatni weekend kampanii wyborczej. Kandydat Demokratów Barack Obama, który w ostatnich dniach przed głosowaniem postanowił powalczyć o głosy w stanach uznawanych za sprzyjające McCainowi. Natomiast sam McCain stara się zmniejszyć stratę, jaką ma w sondażach poparcia.

Ostatni weekend kampanii wyborczej jest teraz najważniejszą informacją w większości światowych serwisów informacyjnych i to nie tylko amerykańskich.

Mimo, że według sondaży przewaga Baracka Obamy nad Johnem McCainem maleje, to postanowił on pokazać pewność w swoje zwycięstwo i ogłosił, że swą kampanię rozszerzy również na bastiony republikanów - zauważa "The Guardian". Na liście konserwatywnych bastionów, które zamierza odwiedzić Obama jest nawet Arizona, stan, z którego senatorem jest McCain.

Gadziński: Dwa dziwne stany - Pensylwania i Iowa

Sondaże sugerują, że głosy już oddane pocztą, dają zdecydowaną przewagę senatorowi z Illinois. Jednak sztab McCaina uważa, że ostatnie spadające notowania Obamy są dobrą wróżbą. - Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, co widzimy - mówił "The Guardian" menedżer kampanii republikanów, Rick Davis. - Mam wrażenie, że jesteśmy świadkami jednego z największych zwrotów od kiedy McCain wygrał wybory wewnątrzpartyjne - dodał.

Mimo to, Demokraci mają nadzieję, że uda im się utrzymać stany, w których wygrał w 2004 roku John Kerry i przejąć, któryś ze stanów jeszcze niezdecydowanych, co zapewniłoby Obamie zwycięstwo. Republikanie już wcześniej zapowiadali walkę do ostatniego oddanego głosu. I dlatego wiadomo, że ostatnie trzy dni kampanii będą bardzo gorące.

Gadziński: Czy John McCain może jeszcze się podnieść?

Brudna kampania?

CNN zwraca uwagę na brutalny ton kampanii. - W moim przekonaniu, w ciągu ostatnich kilku tygodni, kampania Johan McCaina to kompletna przesada - powiedział CNN Joe Biden, kandydat na wiceprezydenta u Demokratów. - Starają się obrać niskie metody by ubiegać się o najwyższy urząd w państwie. Nie chodzi tylko o politykę ekonomiczną George'a Busha, którą McCain całkowicie kupił. On również kupił polityczną taktykę Karla Rove'a - dodał.

W podobnym tonie wypowiedziała się Sarah Palin o kampanii demokratów. - Obama jeździ i obiecuje nowy rodzaj polityki. A potem przyjeżdża tu do Kalifornii (...) i stara się wykorzystać lęki i zmartwienia ochroną zdrowia i emeryturami. I to jest najstarszy i najmarniejszy rodzaj polityki jaki istnieje - mówiła.

Dzisiaj agencja prasowa AP ujawniła, że ciotka Obamy przebywa w USA nielegalnie. Sam kandydat na prezydenta stwierdził, że nie wiedział, że jej pobyt jest sprzeczny z prawem.

Wysoka frekwencja

BBC i FOX News zauważają, tegoroczna frekwencja może być wysoka. Komisje wyborcze spodziewają się 130 milionów głosujących. To najwięcej od 1960 roku. W Chicago, największym mieście Illinois, władze spodziewają się miliona wyborców.

Departament sprawiedliwości zapowiedział już pomoc w zapewnieniu wystarczającej ilości maszyn do głosowania we wszystkich punktach. - Departament Sprawiedliwości zrobi wszystko, co w jego mocy, by wybory poszły tak gładko, jak to możliwe i, co równie istotne, by amerykanie mieli zaufanie do naszego procesu wyborczego - powiedział prokurator generalny Michael Mukasey.