Nebraska: Rodzice porzucają nastolatków zgodnie z prawem

15-letnia dziewczyna w poniedziałek wieczorem została porzucona przez ojca w szpitalu w Omaha. To już 22. nieletnia osoba, którą rodzice pozostawili zgodnie z nowym prawem. Stan Nebraska jest jedynym miejscem w USA, w którym opiekunowie mogą bez żadnych konsekwencji pozostawić niepełnoletnie dzieci w szpitalach.

Ojciec porzucił 15-latkę w Creighton University Medical Center w Omaha. Władze stanowe jeszcze nie zdecydowały co dalej będzie z nastolatką: gdzie zamieszka, skąd weźmie środki na życie. Na wszelkie pytania urzędnicy mają odpowiedzieć po "zbadaniu sprawy". Póki co dziewczynę umieszczono w schronisku.

Kontrowersyjne prawo weszło w życie w styczniu tego roku - informuje AP. Zgodnie z nim, każdy opiekun może porzucić swoje dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, w szpitalu posiadającym licencję państwa. Rodzic nie poniesie za to żadnych konsekwencji.

Od stycznia w Nebrasce na mocy tego przepisu porzucono już 22 nieletnich, w tym 12 kilkunastolatków. Najmłodsze opuszczone dziecko miało zaledwie rok.

W zamyśle prawo miało chronić życie niemowląt. Rodzice, którzy nie są w stanie opiekować się swoimi dziećmi, mogliby zostawić je w szpitalu nie obawiając się kary więzienia. Jednak ustawodawcy zapomnieli sprecyzować słowa "dziecko". W planach jest doprecyzowanie zapisu - by dotyczył on jedynie dzieci poniżej trzeciego roku życia.