Roszady personalne w energetyce

Po kilku miesiącach oczekiwania na nominację Jolanta Strzelec-Łobodzińska została wiceministrem gospodarki odpowiedzialnym za górnictwo i energetykę.

Strzelec-Łobodzińska jest prawniczką, ale niemal całe swoje zawodowe życie przepracowała w energetyce. Najpierw w Południowym Koncernie Energetycznym (PKE). Za rządów PiS była szefową nowo utworzonego giganta Tauron Polska Energia, drugiej pod względem wielkości firmy energetycznej w Polsce. W skład Taurona wszedł także PKE. Po wyborach w 2007 r. została odwołana, a niedługo później została doradcą ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

Pawlak chciał, żeby była wiceministrem odpowiedzialnym za energetykę i górnictwo. Ale nominacji długo nie chciał podpisać premier Donald Tusk. Według informacji "Gazety" przeciwny jej był minister skarbu Aleksander Grad. W końcu jednak Tusk ustąpił.

Zmiany personalne dotknęły także największą polską firmę energetyczną - Polską Grupę Energetyczną. Wczoraj do dymisji podał się jej wiceprezes Paweł Urbański. Był ostatnim członkiem zarządu mianowanym przez poprzedni rząd i jednym z dwóch energetyków w zarządzie.