Pamiątki po nazistach hitami domu aukcyjnego

?Daily Telegraph?: rzadka kolekcja pamiątek nazistowskich pobiła rekord sprzedaży, osiągając najwyższą od pięciu lat cenę na aukcji.

Sprzedaż kontrowersyjnych pamiątek po Nazistach przyniosła domowi aukcyjnemu J.P.Humbert Auctioneers z Northamptonshire dochód w wysokości 90 tysięcy funtów. Wśród "hitów" aukcji znalazł się między innymi "SS-Ehrenring" - pierścień honorowy, należący do szefa SS Heinricha Himmlera, który został sprzedany 2200 funtów. Nazistowskie sztylety i miecze osiągnęły ceny od 200 do 800 funtów, plakietka - 180 funtów, a chorągiew - 550.

Pamiątki po Nazistach, które trafiły na aukcję, zostały znalezione przez pracowników gminy w opuszczonym mieszkaniu socjalnym. Pracownik domu aukcyjnego, Jonathan Humbert, twierdzi, że popularność tego rodzaju przedmiotów go zaskoczyła. - Zazwyczaj kolekcjonerzy kontrowersyjnych pamiątek nie afiszują się ze swoimi zamiłowaniami - powiedział - najczęściej dokonują zakupów przez telefon.

Mimo że wielu klientów domu aukcyjnego uważa sprzedawanie pamiątek po Nazistach za odrażające, prowadzący aukcje jest zdania, że stanowią one część naszej historii i powinny trafić do muzeum. - Wielu z naszych klientów to prywatni kolekcjonerzy - powiedział Humbert - ich celem jest ocalenie historycznych pamiątek dla potomności. Nie widzę w tym nic złego.

Mimo ekonomicznego kryzysu, dom aukcyjny nie zanotował spadku zainteresowania aukcjami. Zdaniem jego pracownika, w niepewnych czasach inwestycja w antyki jest bezpieczniejsza od lokaty w banku.

Przeczytaj także: Mafia sprowadza inwalidów z Polski do Anglii.