"Przyszła pora zemsty". "Wąglik" w ponad 50 bankach

Listy zawierające biały proszek, które zostały wysłane do ponad 50 instytucji finansowych w Stanach Zjednoczonych zaalarmowały FBI. - Okradliście dziesiątki tysięcy ludzi i nie spodziewaliście się konsekwencji. Przyszła pora zemsty. To, czym właśnie oddychacie zabije was w ciągu 10 dni - napisano w jednym z nich, poinformowało Biuro.

Większość z nich zawierała proszek, który - jak podało FBI - jest nieszkodliwy. Jednak wysyłanie takich pogróżek to "poważna groźba", nawet jeśli są żartem -powiedział rzecznik Richard Kolko w oświadczeniu.

Wszystkie listy zostały wysłane z Amarillo w stanie Teksas. Amerykańska poczta oferuje 100 tysięcy dolarów nagrody za "każdą informację, która pomoże doprowadzić do zatrzymania i skazania człowieka odpowiedzialnego za ich wysyłanie".

FBI, pocztowa służba dochodzeniowa (bada pochodzenie przesyłek), oraz lokalne i stanowe służby zajmują się wspólnie dochodzeniem.

Amerykańskie Biuro poinformowało, że listy dotarły do instytucji w stanach Nowy Jork, New Jersey, D.C., Ohio, Illinois, Colorado, Oklahoma, Georgia, Teksas, Virginia, Kalifornia i Arizona. Według rzecznika Kolko materiał, który był w listach, nie stanowi żadnego zagrożenia, ale "przeprowadzone zostaną dodatkowe testy".

- Większość z listów wysłano do oddziałów holdingu JPMorgan Chase - powiedział anonimowo jeden z śledczych, którego cytuje CNN.