Austria w szoku: konserwatywny Haider miał romans ze swoim zastępcą

- Joerg Haider był mężczyzną mojego życia - powiedział 27-letni Stefan Petzner podczas wywiadu i przez chwilę nikt nie był w stanie tych słów zrozumieć i na nie zareagować. Po śmierci znanego zwolennika III Rzeszy to Petzner przejął przewodnictwo w Sojuszu na rzecz Przyszłości Austrii, partii Haidera. Plotki o tym, że Haider jest gejem, bądź biseksualistą, pojawiły się w austriackiej prasie ponad dekadę temu - wówczas jednak skończyło się na plotkach. Teraz sprawę próbują zatuszować austriaccy konserwatyści.

O tej sprawie rozpisują się właściwie wszystkie europejskie media: począwszy oczywiście od austriackich, przez niemieckie, francuskie i angielskie, aż po portugalskie. Gdy pojawiła się informacja od policyjnych świadków, że przed śmiercią Haider upijał się w gejowskim pubie, nikt w to nie wierzył. - Widocznie z kimś musiał się tam spotkać - komentowali prawicowi dziennikarze. Wczorajsza rewelacja Stefana Petznera dość jednoznacznie przeczy tej tezie i życie tego populisty, który był symbolem sukcesu austriackiej skrajnej prawicy, będzie wnikliwie przebadane od początku.

Petzner ujawnił wszystkie szczegóły jego związku, mówiąc o "specjalnej więzi" jaka łączyła go z ponad 30 lat starszym Haiderem i dodając, że ich romans "nie przeszkadzał Claudii", żonie Haidera. - Ona kochała go jako kobieta. On kochał ją jako mężczyzna. Ja kochałem go w zupełnie inny, osobisty sposób - ona to rozumiała - opowiadał Petzner. Jego młodsza siostra Christiane, dopowiedziała w innym wywiadzie, że pani Haider "bywała czasem zazdrosna". - Robiła się zazdrosna, bo jej mąż spędzał nieraz więcej czasu z moim bratem, niż z nią - powiedział siostra Petznera.

Zaskoczeni tymi wszystkimi rewelacjami prawicowe ugrupowanie Haidera cofnęło wszystkie zaplanowane wcześniej spotkania z mediami nowego szefa Sojuszu. Politycy próbowali też nie dopuścić do emisji radiowego wywiadu z Petznerem - nieskutecznie.

Tragiczny wypadek

Do wypadku doszło w nocy z 10 na 11 października- ok. godziny 1.30. Tuż po tym, jak Haider wyszedł z gejowskiego klubu nocnego. Rządowy samochód, który prowadził po pijanemu (miał prawie dwa promile we krwi), próbował wyprzedzić przy prędkości 140 kilometrów na godzinę. Limit w tym miejscu wynosił 70 km/h.

58-letni Haider był jednym z najbardziej kontrowersyjnych polityków w Austrii. Głośno było m.in. o jego protestach przeciw rozszerzeniu Unii o nowe kraje członkowskie. Haider chwalił politykę zatrudnienia III Rzeszy, wielokrotnie wygłaszał antysemickie poglądy. Chciał, by w Austrii zakazano budowania meczetów. Domagał się także wprowadzenia zakazu pracy dla imigrantów. W roku 1999 ugrupowanie Haidera weszło w skład prawicowej koalicji kanclerza Wolfganga Schussela, co doprowadziło do sankcji Unii Europejskiej. W roku 2008 Haider założył nowe ugrupowanie Partię dla Przyszłości Austrii (BZO). We wrześniowych wyborach parlamentarnych osiągnął ponownie sukces uzyskując 11 procentowe poparcie.