Sarah Palin, Tina Fey i Alec Baldwin razem w "Saturday Night Live!"

Widzowie satyrycznego programu NBC "Saturday Night Live!" czekali na ten odcinek od kilku dni. U boku Tiny Fey - aktorki, która zyskała ogromną popularność parodiując gubernator Alaski Sarah Palin - wystąpiła Sarah Palin. Zdaniem wielu komentatorów - skecze Fey, bazujące na prawdziwych wpadkach Palin, przyczyniły się do spadku popularności kandydatki Republikanów.

Baldwin: Palin - ta straszna kobieta!

ZOBACZ fragment show na stronach NBC>>

Scena pierwsza : Konferencja prasowa Sarah Palin. Na widowni tłum dziennikarzy. Wychodzi Tina Fey. I zaczyna odpowiadać na pytania doskonale parodiując styl gubernator Alaski

Scena druga : Za kulisami gubernator Sarah Palin i producent programu Lorne Michaels oglądają konferencję Fey. - Nie wydaje mi się, żeby to było realistyczne przedstawienie tego, jak przebłagałyby moje konferencje prasowe - mówi gubernator Alaski.

Po chwili na ekranie pojawia się aktor Alec Baldwin. - Cześć Lorne, cześć Tina - mówi myląc Palin z parodiującą ją Fey. I zwraca się do producenta: - To najważniejsze wybory w historii naszego kraju, a ty chcesz, by ona - nasza Tina - wyszła na scenę razem z tą straszną kobietą? - Alec, ale to gubernator Palin... - odpowiada producent.

Rapujący Eskimosi i zastrzelony łoś

Kolejnym punktem programu była piosenka, którą w imieniu Sarah Palin i w jej obecności - wykonała jedna z prowadzących, Amy Poehler.

- Jestem Sarah Palin (...) Kiedy mówię Obama, mówcie: Ayers! Obama! Ayers! Obama! Ayers! - słyszymy rapującą Poehler wspomaganą przez dwie osoby w strojach Eskimosów. I tańczącą kopię męża Palin - Todda. (Bill Ayers - profesor na uniwersytecie stanu Illinois - należał radykalnej organizacji "Weather Underground". Palin oskarżała Obamę o przyjaźń z "Ayersem terrorystą" ).

Na ekranie pojawia się także tańczący łoś, który po chwili zostaje zastrzelony. Jest to aluzja do tego, że gubernator Alaski deklaruje, iż uwielbia polować i jest dożywotnią członkinią NRA - Krajowego Stowarzyszenia Strzeleckiego. Sarah Palin słucha i podryguje w rytm muzyki.

Palin chce naprawić wizerunek?

- Dziś najbardziej wpływową kobietą w mediach jest prawdopodobnie Tina Fey - napisał Neil Midgley, komentator "New York Times".

Fay zyskała ogromną popularność parodiując Sarah Palin i wytykając jej największe wpadki. Każdy nowy skecz o gubernator Alaski stawał się internetowym hitem. Szczególne uznanie zdobyła parodia wywiadu Palin z Katie Couric, w którym Fey dosłownie cytowała odpowiedzi Palin . Jak podkreśla Midgley, najlepsze skecze Fey to właśnie te, które opierały się na autentycznych wypowiedziach w wpadkach gubernator Alaski.

Komentator "NYT", jak wielu innych, uważa, że popularne parodie mogły przyczynić się do spadku popularności gubernator Alaski.

W sondażu "Newsweeka" przeprowadzonym na początku września, zapytano, czy Palin ma odpowiednie kwalifikacje, żeby zostać wiceprezydentem USA. Odpowiedzi "tak" i "nie" było tyle samo. Jednak, gdy to samo badanie przeprowadzono miesiąc później - po słynnych skeczach Fey - wynik był zupełnie inny: ilość osób, które uważały, że Palin nie ma wystarczających kwalifikacji wzrosła aż o 16 proc. - zauważa komentator "NYT".

Wystąpienie Palin mogło być więc próbą poprawy i ocieplenia wizerunku.