Pius XII, który rządził Kościołem w latach 1939-58, jest już od dawna oskarżany przez niektóre kręgi żydowskie, o to, że przymykał oko na Holocaust. Ponadto dziś agencja Ansa powołując się na dokumenty z brytyjskich i amerykańskich archiwów napisała, że dwa dni po przeprowadzonej przez SS w rzymskim getcie w październiku 1943 roku łapance Żydów, wywiezionych następnie do Auschwitz, papież Pius XII milczał na ten temat podczas rozmowy z brytyjskim dyplomatą, mówiąc jedynie, że Niemcy zachowują się "poprawnie" wobec Watykanu.
Niecodzienny apel, którego autorem jest rzecznik Watykanu Federico Lombardi, ujrzał światło dzienne po tym, jak opublikowano rozmowę z księdzem Peterem Gumpelem, relatorem procesu beatyfikacyjnego. - Praktycznie zakończony już proces beatyfikacyjny Piusa XII, w którym brakuje jedynie podpisu Benedykta XVI, nie jest odblokowywany, gdyż papież chce mieć dobre stosunki z Żydami - powiedział ksiądz Gumpel agencji Ansa. Po raz pierwszy przedstawiciel strony kościelnej potwierdził pośrednio, że proces ten, zakończony głosowaniami w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, został faktycznie wstrzymany, o czym wcześniej spekulowały media, a co dementował Watykan.
Dotychczas strona watykańska wskazywała na konieczność pogłębienia studiów nad postacią papieża czasów II wojny światowej. Niemiecki jezuita zauważył jednocześnie, że sami Żydzi podzieleni są w kwestii Piusa XII. Wyraził opinię, że ocena heroiczności cnót kandydata na ołtarze to "wewnętrzna sprawa Kościoła". - Nie potrzebujemy zgody protestantów, kalwinistów czy innych - zaznaczył.
Watykan wydaje się jednak dystansować od pewnych uwag przypisywanych ks. Gumpelowi. Jedne z nich mówią, że papież nie odwiedzi Izraela, dopóki spod portretu Pius XII w instyucie Yad Vashem w Jerozolimie nie zniknie podpis: "także wtedy, gdy informacje o masakrach Żydów dotarły do Watykanu, nie zareagował protestując na piśmie lub słownie" oraz "W 1942 roku nie przyłączył się do potępienia przez aliantów mordowania Żydów. Kiedy zostali deportowani z Rzymu do Auschwitz, Pius XII nie interweniował".
Watykańskie oświadczenie mówi jasno: Kościół Katolicki przekazał izraelskim autorytetom, że podpis jest wysoce niewłaściwy. Nie jest on jednak najważniejszym czynnikiem przeszkadzającym planowanej wizycie papieża. Atakującym Pisa XII za to, że nie dość
pomagał Żydom, Watykan odpowiada, że ówczesny papież działał, ale nieoficjalnie. Jego zbyt otwarta działalność mogłaby rzekomo pogorszyć tylko sytuację 9 października Benedykt XVI odprawił w bazylice świętego Piotra mszę święta, upamiętniającą 50. rocznicę śmierci papieża Pacellego. W homilii mówił, że "działał on w ukryciu i milczeniu", by uratować jak największą liczbę Żydów. Benedykt XVI modlił się również o to, by " szczęśliwie posuwał się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Piusa XII". Odnotowano wówczas, że papież nie wypowiedział się jasno na temat ostatecznego zamknięcia procesu wraz ze złożeniem jego podpisu i terminu wyniesienia Piusa XII na ołtarze.
.