Regulator da nam kalkulator

Ceny za minutę, szybkość ściągania danych, zasięg, okres umowy... Aby wybrać dla siebie najlepszą usługę telekomunikacyjną, trzeba przebrnąć przez gąszcz trudno porównywalnych ofert. UKE z tym skończy.

W połowie roku na internetowych stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej ma pojawić się kalkulator umożliwiający porównywanie opłat za usługi u różnych operatorów. Wczoraj UKE rozpoczął w tej sprawie konsultacje.

- Stworzenie takiego kalkulatora zapisaliśmy w Strategii Regulacyjnej na lata 2008-10. Efektem ma być poprawa przejrzystości i zgodności z prawem przedstawianych ofert. To jeden z podstawowych warunków właściwego funkcjonowania konkurencji na rynku - tłumaczy Anna Streżyńska, prezes Urzędu.

Kalkulator internetowy ma ułatwiać dokonanie wyboru oferty najlepiej odpowiadającej potrzebom. Większość rozmów wykonujemy z siecią Era lub Orange? A może z numerami stacjonarnymi? Nie chcemy wydać na telefon czy internet więcej niż 100 zł miesięcznie? Chcemy kupić telefon i dostęp do internetu w pakiecie? - Wystarczy, że wpiszemy nasze wymagania, a zobaczymy oferty najbliższe naszemu ideałowi - tłumaczy Streżyńska.

Na rynku działają już prywatne serwisy, w których możemy porównać ceny poszczególnych usług. Jednym z nich jest Optynet.pl założony przed rokiem przez Katarzynę i Aleksandra Stojków. W portalu należy wybrać najpierw usługę, która nas interesuje, a potem jeszcze parametry. W przypadku internetu możemy określić, że chcemy dostęp po kablu miedzianym, na jaką cenę nas stać, jaką szybkość chcemy otrzymać i na jaki okres zawrzemy umowę. - Nasi użytkownicy dokonali już ok. 50 tys. porównań. To pokazuje, że takie narzędzie jest potrzebne, choć stworzenie go nie było łatwe, bo praktycznie każdy operator inaczej konstruuje ofertę - mówi Aleksander Stojek.

Streżyńska: - Liczymy, że kalkulator wpłynie na operatorów, by urozmaicali i uatrakcyjniali swoje oferty.