Pakistan: 15 ofiar zamachowca-samobójcy na spotkaniu przywódców klanów

Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze na spotkaniu przywódców klanów przeciwnych talibom w pakistańskim regionie przy granicy z Afganistanem zabijając co najmniej 15 osób, a raniąc dziesiątki.

Do wybuchu doszło dzień po tym, jak klany pro-rządowe zniszczyły dwie kryjówki talibów w prowincji Orakzai, jednej z 7 pakistańskich prowincji semi-autonomicznych.

- Wstępne raporty z miejsca ataku wskazują na to, że zamachowiec zaatakował podczas spotkania przywódców klanów zabijając 15 osób, a raniąc ponad 40 - cytuje AFP anonimowe źródła policyjne. - Członkowie plemion wysadzili w powietrze dwie kryjówki bojowników dzień wcześniej, więc prawdopodobnie była to zemsta - cytuje dalej agencja.

Wczoraj talibowie także porwali i zdekapitowali czterech starszych plemienia z regionu Bajaur, którzy także uczestniczyli w spotkaniu pro-rządowych klanów.

Pakistański rząd próbuje przekonać niezależnych Pasztunów do poparcia ich operacji przeciwko talibom i Al-Kaidze. W odpowiedzi na ich poparcie dla Islamabadu talibowie zabili już dziesiątki przywódców szczepów używając przydrożnych bomb, stosując porwania i egzekucje i organizując zamachy samobójcze - co do niedawna było rzadkością.