"Rz": Niektóre zagraniczne TFI wycofują się z Polski

Fatalna sytuacja na giełdzie zmusza TFI do zmiany planów. Od trzech miesięcy nie powstało żadne nowe towarzystwo, mimo że miał być ich wysyp - pisze "Rzeczpospolita". Zagrożone są też małe TFI, które według ekspertów mogą bankrutować

Spadek aktywów funduszy o blisko 40 proc. TFI mają o 53 mld zł mniej. O tyle spadły aktywa polskich TFI w ciągu roku w wyniku umorzeń i zniżek na giełdzie.

Spadki na giełdzie i kryzys bankowy odbiją się na działalności funduszy inwestycyjnych. Jak dowiedziała się "Rz", z działalności w Polsce wycofuje się Robeco - czołowa europejska firma zarządzająca aktywami. Oficjalny komunikat ma wydać w przyszłym tygodniu.

Jednak jak informuje "Rz" kryzys na rynku kapitałowym nie tylko wypycha z Polski zagraniczne podmioty. Uderza też w nowe instytucje, które wstrzymują decyzje biznesowe. W Komisji Nadzoru Finansowego leży 17 wniosków o utworzenie nowych TFI, jednak od ponad trzech miesięcy nie została wydana żadna zgoda.

Zdaniem Sebastiana Buczka, prezes Quercus TFI podmioty, które ubiegają się o zezwolenie, same przedłużają proces licencyjny, obawiając się sytuacji na rynkach finansowych. Działalności nie rozpoczęła też część z towarzystw, które zgody już dostały.

"Rz" podkreśla, że małe TFI mają problemy z zebraniem kapitału. Według Marka Mikucia, wiceprezesa Allianz TFI, część z nich nie wytrzyma złej sytuacji na rynku i zbankrutuje lub zostanie przejęta.