Pożar wyglądał groźnie. - Z budynku Hali Sportowej wydobywa się czarny, gęsty dym widoczny doskonale z drugiej strony, czyli domów studenckich Politechniki Łódzkiej - informował o godz. 13.15 Alert24 Mariusz.
- Nad halą widać kłęby czarnego dymu. Na miejscu zjawiły się oddziały straży pożarnej, dwie karetki pogotowia i policja - donosił inny Alertowicz . To największa hala w Łodzi , mieści się w niej ok. 7 tys. ludzi.
Na miejscu z ogniem walczyło 15 jednostek straży pożarnej. Ewakuowano kilkadziesiąt osób pracujących w mieszczących się w hali instytucjach, m.in. Wydziale Sportu UMŁ, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Sportu. Nikt nie odniósł obrażeń.
Pracownicy firmy przygotowującej najbliższe targi odsuwali od hali dwa zbiorniki z ropą, która miała posłużyć do ogrzania pomieszczenia na czas wystawy. W każdym z nich było tysiąc litrów paliwa.
Że było to zaprószenie ognia przez firmę remontującą potwierdzają strażacy. - Najprawdopodobniej do pożaru podczas zgrzewania papy - mówi Artur Michalak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Od kilku miesięcy trwa remont hali. - Odnowiona została fasada budynki, wymieniliśmy okna i robilimy ogrzewanie. Jednym z elementów było również ocieplenie dachu - mówi Dariusz Gałązka, dyrektor MOSiR, do którego należy hala. - Prace były już na ukończeniu
Cała modernizacja hali miała kosztować niecałe 10 mln zł. Teraz firma, które j pracownicy zaprószyli ogień będzie na własny koszt musiała usunąć szkody po pożarze. - Nie wyobrażam sobie tego inaczej - mówi Gałązka.
Spaleniu uległo poszycie dachu na powierzchni ok. 150 m.
Hala przy ul. ks. Skorupki w Łodzi została oddana do użytku 1 października 1958 r. Jej budowa trwała 9 lat. W momencie otwarcia była najnowocześniejszym obiektem tego typu w Europie.
Pierwszą imprezą zorganizowaną w hali nazywanej "Pałacem Sportu" był mecz bokserski Polska - RFN, który obejrzało 10 tys. widzów. Przez lata z obiektu przy ul. ks. Skorupki korzystali m.in. hokeiści Łódzkiego Klubu Sportowego, którzy również rozgrywali spotkania przy pełnych trybunach.
Oprócz sportowców w hali sportowej gościli też muzycy, ale nie tylko. Koncertowali tu m.in. Perfect, Republika, Shakin Stevens i Paul Anka. W 1960 r. odbył się tu specjalny pokaz filmu "Krzyżacy", w 1963 r. w hali owacyjnie witano pierwszą kobietę w kosmosie - Walentynę Tiereszkową. 22 lata później łodzianie spotkali się z aktorami brazylijskiego serialu "Niewolnica Isaura". Hala była także świadkiem wydarzeń politycznych - odbywały się tu kongresy, zjazdy i wiece partyjne. Jesienią 1980 r. łodzianie gościli w niej Lecha Wałęsę.
Hala przy ul. ks. Skorupki zapełniła się też do ostatniego miejsca w 1988 r., kiedy zawitał do niej Anatolij Kaszpirowski, słynny energoterapeuta.
Od ponad dwudziestu lat w hali sportowej organizuje się też różnego rodzaju targi. W najbliższy weekend miały się w niej odbyć targi zabawek. Rzecznik firmy organizującej imprezę poinformował nas, że targi nie zostały odwołane, a jedynie przeniesione do hali "Bombonierka", która znajduje się przy ul. Stefanowskiego 28 w Łodzi
Hala przy ul. ks. Skorupki od 2009 roku ma być jedynie obiektem zastępczym. Główną areną sportów halowych w Łodzi stanie się obiekt budowany przy stadionie ŁKS, w którym mają się odbyć m.in. przyszłoroczne mecze mistrzostw Europy siatkarek i koszykarzy.
Zobacz także: Sportowa Łódź
Gazeta.pl Łódź poleca: Kronika Kryminalna