CNN: Polska - kraj dobrobytu, drogich mieszkań i pięknych kurortów

Polska to kraj mlekiem i miodem płynący - wynika z drugiego odcinka cyklicznego programu CNN ?The Eye on Poland? (Rzut oka na Polskę), w którym reporterzy przyglądają się z bliska polskiej gospodarce i turystyce. Tu warto inwestować i odpoczywać.

Co CNN pokazało wczoraj o Polsce: Euro 2012, wyścigi samochodowe i polskie autobusy

"Polska giełda jest pierwsza pod względem wielkości w Europie Wschodniej, a polski rynek nieruchomości - dziewiąty na świecie pod względem atrakcyjności" - informuje reporterka CNN. To świetny kraj do inwestycji. Nic dziwnego, że biznes w Polsce kwitnie.

Powroty z emigracji

Od kiedy przed czterema laty przed Polską otworzył się europejski rynek pracy, za granicę, głównie na Wyspy Brytyjskie, w poszukiwaniu lepszych zarobków wyjechały ponad 2 mln Polaków. Dziś mocna pozycja złotego, spadek bezrobocia i wzrost płac sprawiają, że coraz więcej emigrantów zarobkowych wraca do ojczyzny - informuje CNN. Zdaniem Macieja Duszczyka, eksperta ds. imigracji, do Polski w ciągu najbliższych lat może wrócić nawet 60-70 proc. tych, którzy wyjechali.

"Kiedyś w Polsce trzeba było szukać pracy, teraz to praca sama szuka tych, którzy jej chcą" - mówi CNN Marek Tomasikiewicz, który po kilku latach emigracji w Wielkiej Brytanii wrócił do Polski.

Coraz mniej Polaków wyjeżdża też z kraju, z kolei coraz więcej obcokrajowców, głównie z Ukrainy, Białorusi i Wietnamu, przyjeżdża pracować do Polski. "Wygląda więc na to, że to Polska, a nie Wielka Brytania staje się powoli ziemią obiecaną, i to nie tylko dla Polaków" - podsumowuje reporterka.

Mieszkanie na zawołanie

"Kupno nowego mieszkania jest nadal w Polsce luksusem" - informuje reporter CNN Phil Black. Niedawny boom na rynku mieszkaniowym sprawił, że ceny nieruchomości osiągnęły najwyższy poziom w historii. Ślady boomu, który rozpoczął się po wejściu Polski do Unii Europejskiej, widać gołym okiem. W Warszawie i innych dużych miastach w zaledwie kilka lat powstały całe dzielnice.

Popyt na mieszkania napędziły olbrzymie inwestycje zagraniczne i wzrost płac - wyjaśnia reporter. Ceny nieruchomości wystrzeliły w górę w rekordowym tempie. Jak przekonuje doradca inwestycyjny Darek Karbowniczak, w Warszawie rosły one z prędkością 30-50 proc. rocznie. Teraz obserwuje się nieznaczny spadek wartości mieszkań.

Nie oznacza to jednak zastoju na rynku. "Na horyzoncie Warszawy co i rusz pojawiają się nowe budynki - mówi Black, a kamera pokazuje rząd dźwigów. "Tylko kto kupi nowe mieszkania - zastanawia się reporter - skoro kosztują one średnio 270 tys. dolarów?

To nie najlepszy czas dla deweloperów - przyznaje jeden z polskich inwestorów - ratuje ich jednak to, że do większych miast nadal ściągają zagraniczni inwestorzy i Polacy z małych miejscowości. Poza tym banki wciąż udzielają korzystnych kredytów hipotecznych, bo załamanie na rynku kredytowym nie wstrząsnęło Polską tak jak innymi krajami. Analitycy przewidują, że za rok ceny mieszkań znów pójdą w górę, choć już nie w tak histeryczny jak wcześniej sposób.

"W Polsce nadal wiele osób może tylko pomarzyć o własnym mieszkaniu, jednocześnie jednak nie brakuje chętnych na apartamenty w luksusowym wieżowcu projektu Libeskinda, który stanie w samym centrum Warszawy, gdzie m2 kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych" - informuje reporter CNN.

Nowy program CNN: Eye on Poland | wideo

Sopot - Perła Bałtyku

"Zapomnijcie o wakacjach nad Morzem Śródziemnym. Dziś najmodniejsze kurorty leżą nad Bałtykiem" - mówi reporterka CNN i dodaje, że największą atrakcją turystyczną polskiego wybrzeża jest Sopot.

Miasto, zaniedbywane w czasach komunizmu, dziś przeżywa swoją drugą młodość. "Są tu piękne plaże, świetne restauracje i festiwale, na które przyjeżdżają gwiazdy z całego świata" - zachwala reporterka, a kamera robi zbliżenie na Limahla i Kate Bush. "Sopot to bez wątpienia letnia stolica Polski" - wtóruje jej mieszkaniec Sopotu. Stąd nikt nie wyjedzie zawiedziony albo z pustą ręką, bo na turystów czekają wyroby z bursztynu, który występuje aż w 360 odcieniach.

Sopot to słoneczny blask i prestiż. To jednak niejedyna perła Bałtyku. Zdaniem CNN prawdziwymi klejnotami są też Gdynia i Gdańsk, miasto, w którym - jak przypomina reporterka - narodziła się "Solidarność" z Lechem Wałęsą na czele i doszło do buntu w stoczni, od którego zaczęły się przemiany ustrojowe w Polsce.