Białoruś - wzrośnie cena gazu

Znaczący wzrost ceny dostaw gazu dla Białorusi zapowiedział rosyjski ambasador w Mińsku. Według Aleksandra Surikowa - w 2009 roku cena gazu może wzrosnąć nawet do 250 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Ceny dostaw rosyjskiego gazu dla Białorusi to najważniejszy temat, prowadzonych od początku roku rozmów na linii Mińsk - Moskwa. Białoruś należy do grupy krajów uprzywilejowanych, które od lat kupują rosyjski gaz po preferencyjnych cenach.

Według rosyjskiego ambasadora cena gazu dla Białorusi zależeć będzie od ceny, jaką wynegocjują dla siebie Polacy. Białorusini będą musieli zapłacić w 2009 roku 80 procent ceny ustalonej dla Polski co może wynieść około 250 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Obecnie Mińsk płaci 129 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu. Białoruscy eksperci przypominają, że cena gazu jest jednym z elementów polityki nacisku Kremla na władze w Mińsku. Moskwa chce otwarcia białoruskiego rynku dla rosyjskich towarów i udziału rosyjskiego kapitału w najważniejszych gałęziach białoruskiej gospodarki.

Zdaniem ekspertów - Białorusi nie stać na tak drastyczną podwyżkę. Ceny dostaw rosyjskiego gazu dla Białorusi mają być jednym z tematów przyszłotygodniowych rozmów Władimira Putina z Aleksandrem Łukaszenką.