Kłamca oświęcimski zatrzymany na londyńskim lotnisku

Doktor Gerald Toben, twórca Instytutu Adelaidy, historyk-rewizjonista został zatrzymany na londyńskim lotnisku Heathrow na mocy europejskiego nakazu aresztowania wystawionego przez niemiecką policję - poinformował izraelski portal gazety "Haarec". Toben jest znanym kłamcą oświęcimskim, który w internecie i druku publikuje swoje tezy dotyczące tego, że Zagłada nigdy się nie wydarzyła.

- Jeśli chcesz zwątpić w Holokaust musisz być przygotowany na osobiste poświęcenie; rozpad małżeństwa, rodziny, utratę pracy i więzienie. Dzieje się tak dlatego, że Rewizjoniści zajmują, między innymi rzeczami, rozmontowywaniem gigantycznego, wielomiliardowego przemysłu broniącego teorii Holokaustu - pisze na stronie swojego Instytutu jego założyciel.

W 2006 roku uczestniczył w konferencji "Przegląd teorii Holocaustu" zorganizowanej w Iranie przez prezydenta tego kraju, Mahmuda Ahmadinedżada, na której podkreślano, że Holokaust to mit.

Toben był już wcześniej skazany przez niemiecki sąd za podżeganie do nienawiści na tle rasowym.

Niedługo odbędzie się jego kolejna rozprawa przed sądem w Londynie.

Przed identycznymi zarzutami stanął przed laty David Irving, brytyjski historyk. Z skazany przez sąd austriacki na karę trzech lat więzienia za głoszenie swoich tez po spędzeniu ponad roku w więzieniu został przedterminowo zwolniony.