Sprzedawał wiatrówki, grozi mu 10 lat więzienia

Nawet na 10 lat do więzienia może trafić właściciel sklepu, który sprzedawał wiatrówki be z wymaganej koncesji. W jednej z podwarszawskich miejscowości policjanci zabezpieczyli ponad 700 wiatrówek, które wystrzeliwały pociski ze zbyt dużą energią kinetyczną.

Bez pozwolenia można posiadać tylko wiatrówki, które mają energię kinetyczną wystrzeliwanego pocisku do 17 J. Na wiatrówki strzelające z większa siłą trzeba mieć pozwolenie i dopiero z takim pozwoleniem można kupić broń. Bo nie jest to już niewinna wiatrówka a bron pneumatyczna. Posiadanie jej bez zezwolenia jest traktowane jak posiadanie bez pozwolenia broni.

Tymczasem właściciel sklepu miał ponad 700 takich wiatrówek i nie miał na handel nimi wymaganej koncesji.

Policjanci badają teraz ile takiej broni pneumatycznej sprzedał właściciel sklepu. Policyjni eksperci sprawdzą też z jaką siłą strzela zabezpieczona broń.

Właścicielowi sklepu grozi od roku do 10 lat więzienia.

Ustawa o broni amunicji

Zgodnie z art. 8 ustawy o broni i amunicji mówi, że bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J.

Broń pneumatyczną można posiadać tylko na podstawie karty rejestracyjnej broni pneumatycznej wydanej przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta powiatowego Policji.

Więcej o: