Chavez: chcę atomu od Kremla

- Z pewnością jesteśmy zainteresowany rozwijaniem technologii nuklearnej. W celach pokojowych oczywiście - w celach medycznych i energetycznych - odpowiedział Kremlowi prezydent Hugo Chavez na politycznym zlocie w Caracas władzom Rosji kilka dni po tym, jak taką propozycję wystosował premier Władimir Putin.

Chavez potwierdził, że gdy trzy dni temu spotkał się z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem, a cztery dni temu z premierem Putinem, pojawiła się ze strony Moskwy propozycja podjęcia współpracy w dziedzinie technologii nuklearnej.

Podczas transmitowanego w wenezuelskiej telewizji zlotu w Caracas Chavez powiedział, że jest bardzo zainteresowany tą propozycją i potwierdził to, czego do tej pory nikt potwierdzić nie chciał. Po spotkaniach w Rosji bowiem dziennikarze nie mogli ustalić ponad wszelką wątpliwość, czy taka propozycja właściwie padła z ust Władimira Putina.

Chavez podkreślał też na szczycie rangę wspólnych z Rosją manewrów wojskowych, które mają się odbyć w listopadzie. Rosyjskie okręty, z nuklearnym krążownikiem "Piotr Wielki" na czele, już teraz są w drodze na Morze Karaibskie, a w Caracas do zeszłego tygodnia tymczasowo stacjonowały dwa super-bombowce Tu-160.