Naukowcy z Oksfordu: Wiara w Boga może koić fizyczny ból

Przez wieki wyznawcy różnych religii znosili prześladowania i ból z zadziwiającym hartem ducha. Teraz naukowcy odkryli, że wiara w Boga naprawdę może łagodzić ból - pisze ?Daily Mail?.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego dowodzą, że chrześcijańscy męczennicy, dzięki głębokiej wierze, byli w stanie zredukować ból podczas prześladowań, na przykład w czasie palenia na stosie.

Przeczytaj także Tajemnice londyńskich grobów

Podczas kontrowersyjnego eksperymentu przeprowadzonego w uniwersyteckim Centrum Nauki i Umysłu naukowcy poddali torturom, m.in. elektrycznym wstrząsom, 12 wyznawców religii rzymsko-katolickiej i 12 ateistów. Badanie wykazało, że katolicy dużo lepiej znosili ból. Korzystając z najnowszych zdobyczy technologii naukowcy dowiedli, że podczas tortur osoby religijne były w stanie uaktywnić komórki mózgowe odpowiedzialne za redukcję bólu.

Więcej wiadomości z Wielkiej Brytanii znajdziesz tutaj

Eksperyment powtórzono dwukrotnie. Podczas pierwszej próby torturowani wpatrywali się w portret Maryi Dziewicy, w czasie drugiej - w portret damy z łasiczką pędzla Leonarda da Vinci. Naukowcy nie zdradzili biorącym udział w badaniu celu eksperymentu. Wolontariusze wiedzieli tylko, że badacze sprawdzają odczuwanie bólu podczas kontemplowania różnych obrazów. Każdy z nich otrzymał 20 impulsów elektrycznych i każdorazowo musiał określić ból w skali od 1 do 100.

Katolicy zgodnie powiedzieli, że podczas wpatrywania się w obraz Maryi czuli się bezpiecznie i spokojnie. Odczuwali 12 proc. mniej bólu niż podczas patrzenia na damę z łasiczką, co potwierdziło badanie tomografem. U ateistów poziom bólu był dokładnie taki sam podczas obu prób.

Sprawdź także gdzie w Londynie są polskie kościoły