John McCain zawiesza kampanię, aby "skupić się na kryzysie ekonomicznym"

Kandydat Republikanów na prezydenta John McCain ogłosił, że zawiesza swoją kampanię prezydencką, aby udać się do Waszyngtonu i "skupić na historycznym kryzysem, z jakim mierzy się amerykańska ekonomia". Senator z Arizony do tego samego wezwał swojego politycznego przeciwnika Baracka Obamę. Sztab Obamy zapowiedział, że kandydat Demokratów niedługo wyda w tej sprawie oświadczenie. McCain poprosił też organizatorów najbliższej debaty o jej przełożenie.

Barack Obama odrzucił jednak apel swojego rywala i zapowiedział, że będzie chciał wziąć udział w debacie na uniwersytecie Missisipi. Także organizatorzy, oraz amerykańska komisja ds. debat publicznych zapowiedziały, że debata powinna się odbyć.

- Wzywam prezydenta, aby zorganizował spotkanie z obiema grupami z Kongresu, w tym ze mną i senatorem Obamą - powiedział McCain dziennikarzom w Nowym Jorku. - Już czas, aby partie złączyły siły, aby rozwiązać ten problem - dodał.

Senator nie określił na jak długo zawiesza swoją kampanię, oraz co owe "zawieszenie" oznacza: czy przerwie nadawanie reklam telewizyjnych, czy po prostu odwoła zapowiedziane spotkania. Po odczytaniu swojego oświadczenia McCain nie chciał odpowiedzieć na te, ani żadne inne pytania dziennikarzy.

Oświadczenie McCaina zostało odczytane na kilka godzin przed spodziewanym wygłoszeniem orędzia przez prezydenta Busha, który zapowiedział że przemówi do narodu, aby wytłumaczyć kontrowersyjne kroki, jakie jego administracja podjęła, aby walczyć z kryzysem ekonomicznym.