Zrobili piwo z prastarych drożdży

Ten zespół naukowców zamiast badać bakterie i drożdże mające 45 milionów lat postanowił... zrobić z nich piwo! Naukowcy-piwowarzy proponują piwo jasne i pszeniczne.

W wyjątkowo wiekowym kawałku bursztynu naukowcy odnaleźli uwięzione w nim bakterie i drożdże. Można się spodziewać, że powinni zabrać się za szczegółowe badanie cennego znaleziska. A oni postanowili z pradawnym drożdży zrobić... piwo! Ekipa naukowców pod kierunkiem pracownika politechniki Kalifornijskiej Raula Cano, sprzedaje teraz całe beczki swojego wyrobu. Na razie zajmują się dwoma gatunkami - pszenicznym oraz jasnym ale.

- Nasze piwo ma dwie podstawowe zalety: Nasz przepis jest unikatowy i nikt nie ma takich drożdży jak my - mówi szef naukowego browaru.

Piwo otrzymało bardzo pozytywne recenzje, zarówno w fachowej prasie jak i na festiwalach. Profesjonaliści określali smak piwa jako "łagodny" z "nietypowym posmakiem". Ten wyjątkowy smak zawdzięczamy unikalnym właściwościom pradawnych drożdży. Jak mówi wspomniany Cano: - Obecne drożdże konsumują wszystkie rodzaje cukrów, w przeciwieństwie do naszych drożdży, które nie są tak wszechstronne.