Prezes PKN Orlen podał się do dymisji. Jest już nowy

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała w czwartek Jacka Krawca, dotychczasowego członka zarządu, na prezesa spółki po tym, jak dymisję złożył dotychczasowy prezes Wojciech Heydel, podał koncern w komunikacie.

"Rada nadzorcza PKN Orlen SA na posiedzeniu w dniu 18 września 2008 roku powołała pana Dariusza Jacka Krawca na stanowisko prezesa zarządu PKN Orlen SA z dniem dzisiejszym" - głosi komunikat.

We wcześniejszym o kilka minut komunikacie Orlen podał, że Heydel "złożył na ręce przewodniczącego rady nadzorczej rezygnację z zajmowanego stanowiska. Jako uzasadnienie wskazał nadrzędny interes spółki wobec wyczerpania dotychczasowej formuły współpracy w ramach zarządu".

Heydel zajmował stanowisko wiceprezesa ds. sprzedaży w okresie: 1 listopada 2004 r. - 6 czerwca 2008 r. oraz pełnił obowiązki prezesa i generalnego dyrektora w okresie: 28 lutego 2008 r. - 6 czerwca 2008 r. Od 7 czerwca br. zajmował stanowisko prezesa spółki.

Media spekulowały od kilku dni, że na zaplanowanym na czwartek posiedzeniu rady nadzorczej może dojść do odwołania prezesa.

"Nie wiadomo, jaki mógłby być formalny powód wniosku o odwołanie prezesa. W praktyce chodzi o to, że nie ma porozumienia miedzy nim a pierwszym wiceprezesem Jackiem Krawcem, który od dawna był typowany przez Skarb Państwa na szefa koncernu" - czytamy w środowej "Rzeczpospolitej".

Krawiec - były szef Impexmetalu i Elektrimu - w maju br. przegrał rywalizację z Heydlem o fotel prezesa - został członkiem zarządu koncernu na mocy uprawnień przysługujących Skarbowi Pańtwa.

Krawiec był m.in. odpowiedzialny w Nomura International plc Londyn za rynek polski (1993-1997), prezesem Impexmetalu (1998-2002), prezesem Elektrimu (2002), dyrektorem zarządzającym butiku inwestycyjnego Sindicatum Ltd, Londyn (2003-2004), prezesem Action (2006-2008). Od 7 czerwca br. do dziś był wiceprezesem PKN Orlen.