Agencja Standard&Poor's obawia się kryzysu na Ukrainie

Upadek koalicji Bloku Julii Tymoszenko i Naszej Ukrainy nie wpłynął na razie na ocenę ukraińskiej gospodarki. Międzynarodowa agencja ratingowa Standard & Poor's obawia się jednak konsekwencji przedłużania się kryzysu politycznego na Ukrainie.

Eksperci agencji podkreślają, że w perspektywie krótkoterminowej, upadek koalicji nie będzie miał znacznego negatywnego wpływu na wskaźniki makroekonomiczne. Jednocześnie zaznaczają, że w dłuższym okresie może zmniejszyć szanse na realizację reform. "[Kryzys] wskazuje na początek kampanii przed wyborami prezydenckimi [w 2010 roku]" - czytamy w informacji Standard & Poor's. Agencja zwraca także uwagę, że polityzacja atmosfery panującej w Kijowie nie wróży dobrze porozumieniu w tak kluczowych kwestiach, jak walka z inflacją, którą ma przekroczyć 20 procent, czy prywatyzacja.

Zdaniem innych komentatorów, upadek koalicji mógł mieć wpływ na dwa wydarzenia: spadki na ukraińskich giełdach oraz wzrost kursu dolara. Eksperci podkreślają jednak, że nie bez znaczenia pozostaje sytuacja na światowych rynkach finansowych, w tym w Rosji.