Ekspozycja Zachęty zwyciężyła na architektonicznym konkursie

Ekspozycja "The afterlife of buildings" zorganizowana przez warszawską galerię sztuki Zachęta została nagrodzona Złotym Lwem na Wystawie Architektury w Wenecji. Projekt przedstawia 6 budynków zrealizowanych w ostatnich latach w Warszawie w dwóch wersjach: emocjonalnych, nasyconych kolorem zdjęciach przedstawiających aktualny wygląd i fotomontażach mających obrazować możliwą przyszłość budynków, gdy zmienią się realia, a ich funkcja zaniknie.

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji jest największym wydarzeniem architektonicznym na świecie. Odbywa się cyklicznie od 1978 roku, na przemian z Międzynarodowym Biennale Sztuki. Pokazy gromadzą coraz większą liczbę publiczności, ostatnia edycja przyciągnęła 130 tysięcy zwiedzających.

Jak tłumaczą organizatorzy, chodzi o wyobrażenie sobie "co się stanie z dzisiejszymi ikonami, gdy zaniknie ich funkcja, gdy diametralnie zmienią się stosunki społeczne czy ekonomiczne".

- Zadajemy niewygodne pytania: co stanie się z Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, gdy książki zostaną zdigitalizowane? Co począć z dwustumetrowym wieżowcem lub biurowcem Metropolitan Normana Fostera, gdy nastąpi załamanie na spekulacyjnym rynku nieruchomości albo zmieni się model pracy biurowej? Co z terminalem lotniczym, gdy pod wpływem wzrostu cen ropy latanie znów stanie się luksusem? Co stanie się z sanktuarium w Licheniu, gdy nawet Polacy przestaną chodzić do kościoła? - można przeczytać w programie wystawy "Budynków życie po życiu" zaprezentowanej przez Zachętę.