Terroryści porwali pociąg. Pasażerowie zostali ewakuowani

W czwartek rano dyżurny komisariatu policji we Lwówku Śląskim otrzymał informację o porwaniu przez uzbrojonych terrorystów pociągu pasażerskiego. Natychmiast informacja została przekazana wszystkim służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo. Porwany pociąg na moście w rejonie zapory w Pilichowicach zatrzymali funkcjonariusze z plutonu specjalnego Służby Ochrony Kolei.

Do akcji odbicia zakładników i zatrzymania porywaczy wkroczyli funkcjonariusze z grupy patrolowo-interwencyjnej Łużyckiego Oddziału SG. W trakcie działań porywacze zdążyli odpalić ładunki wybuchowe, które spowodowały pożar pociągu. Do gaszenia składu pociągu natychmiast przystąpiły wezwane jednostki straży pożarnej. Cała akcja przebiegała w niezwykle trudnych warunkach. Część z pasażerów musiała być ewakuowana przy użyciu technik wysokościowych, a następnie łodziami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowana w bezpieczny rejon zapory, gdzie następnie ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przy użyciu specjalistycznego sprzętu ewakuowali poszkodowanych na górę. Tam już czekały służby medyczne, które udzielały rannym niezbędnej pomocy.

Zdarzenie odnotowane zostałoby zapewne przez wszystkie media gdyby nie fakt, że były to tylko ćwiczenia - okazja do sprawdzenia wszystkich służb w niezwykle trudnych warunkach. Celem tego typu ćwiczeń jest możliwość sprawdzenia funkcjonowania połączonego sztabu kryzysowego, w skład którego wchodzą przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne i ratownictwo, a także możliwość podjęcia współdziałania przez grupy funkcjonariuszy zwalczających bezpośrednio zagrożenia.