Dopłacimy do KRUS rekordową kwotę

Budżet dopłaci do KRUS w 2009 roku rekordową kwotę 16,4 mld zł. Zaledwie 7,5 proc. wypłacanych rolnikom świadczeń będzie w przyszłym roku pochodzić z ich składek - informuje ?Gazeta Prawna?.

"Gazeta Prawna" pisze, że wydatki administrowanego przez KRUS funduszu emerytalno-rentowego, który wypłaca rolnikom emerytury, renty, zasiłki pogrzebowe, a także finansuje ich składkę zdrowotną, są zaplanowane w przyszłorocznym budżecie na kwotę 17,86 mld zł. To o blisko 1 mld zł więcej niż w tym roku.

Ponad 92 proc. wszystkich świadczeń finansowanych będzie nie ze składek, ale z budżetu. Jest to konsekwencją faktu, że wszyscy rolnicy opłacają składki w tej samej, minimalnej wysokości. Gazeta przypomina, że obecnie wynoszą one 269 zł kwartalnie.

Gazeta zauważa, że świadczenia świadczone z funduszu wcale nie są niskie: przeciętna emerytura z KRUS w I kwartale tego roku wynosiła 867,8 zł. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność otrzymuje ją w wysokości 1106,8 zł, właca natomiast prawie 800 zł miesięcznie. Mimo wielokrotnie wyższej stawki, otrzymuje świadczenie jedynie o 27 proc. wyższe.

Gazeta przypomina, że przygotowany przez rząd projekt ustawy (przyjął go już Komitet Stały Rady Ministrów), który miał nieco zmienić tę sytuację, przewiduje, że niewiele wyższe składki do KRUS zapłaci w 2009 roku zaledwie 15,5 tys. rolników (na ponad 1,5 mln ubezpieczonych). Z tego tytułu wpłynie do Kasy dodatkowo 22,4 mln zł.

Najważniejsze informacje gospodarcze na Twoją stronę! Ściągnij nasz gadżet .