Niepublikowane wideo: John McCain wychodzi z niewoli

Wydawało się, że okres życia Johna McCaina kiedy znajdował się w wietnamskiej niewoli jest udokumentowany całkowicie - jego ojciec był admirałem Marynarki Wojennej, więc syn, który trafił do niewoli (i jeszcze w dodatku chciał w niej pozostać) robił zawrotną karierę. Tymczasem były dziennikarz szwedzkiej telewizji znalazł w archiwum niepokazywane wcześniej nagranie, na którym widać moment oddania McCaina w ręce Amerykanów w Hanoi 14 marca 1973 roku.

Niepublikowane wideo: John McCain wychodzi z niewoli | wideo

Nagranie pokazuje, jak McCain stoi w kolejce i czeka, aż wyczytane zostanie jego nazwisko. Podchodzi i ściska ręce oficerów amerykańskich. Ostatni kadr pokazuje amerykański odrzutowy samolot transportowy, do którego kolejno wsiadają byli jeńcy. Erik Eriksson, były reporter szwedzkiej telewizji SVT, powiedział że nagranie wykonał Wietnamczyk, któremu zlecił nagranie tematu "wypuszczenie więźniów amerykańskich".

- Nie wiem, czy są jeszcze jakieś nagranie z momentu przekazania więźniów. Nie widziałem wszystkich filmów świata, ale z tego co wiem inne już nie istnieją - powiedział Eriksson agencji Associated Press.