Sarah Palin

Sarah Palin to 44-letnia gubernator Alaski. Funkcję tą objęła w 2006, zostając pierwszą kobietą i najmłodszą osobą na tym stanowisku. Po dwóch latach pracy cieszy się poparciem wyborców rzędu 80-90%.

W 1984 roku wygrała konkurs piękności miasta Wasilla, w tym samych roku otrzymała tytuł wicemiss Alaski. Jest absolwentką dziennikarstwa University of Idaho. Przez dwie kadencje była radną miasta Wasilla.

Palin jest zdeklarowaną konserwatystką, ma także poparcie związków zawodowych ponieważ w przeszłości pracowała między innymi jako rybak morski na pokładzie komercyjnego statku rybackiego.

Gubernator Alaski popiera łatwy dostęp do broni palnej. Ma dożywotnie członkostwo popierającego swobodę noszenia broni stowarzyszenia National Rifle Association, a jednym z jej ulubionych zajęć jest polowanie. 11 września ubiegłego roku jej najstarszy syn, Track wstąpił w wieku 18 lat do armii USA i we wrześniu zostanie wysłany do Iraku.

Jest zdeklarowaną przeciwniczką aborcji, należy do antyaborcyjnej organizacji feministycznej Feminists for Life. jako gubernator zatwierdziła świadczenia dla par pozostających w trwałych związkach domowych, w tym gejów.

Ze swym mężem Toddem, etnicznym Eskimosem, ma pięcioro dzieci. Jej najmłodszy syn Trig, urodzony w kwietniu bieżącego roku, ma zespół Downa - choć wykryły to badania prenatalne, matka postanowiła utrzymać ciążę.

Kontrowersje budzą jej nie do końca jasne związki z prawicową Partią Niepodległości Alaski (AIP), która opowiada się za odłączeniem stanu od USA i utworzeniem niezależnego państwa.