Hiszpanie też chcą kastrować pedofilów

Rząd Hiszpanii zamierza wprowadzić reformę kodeksu karnego w odniesieniu do osób oskarżonych o pedofilię - podaje hiszpański dziennik "El Mundo". Przewiduje ona m.in. wprowadzenie elektronicznych bransoletek, chemicznej kastracji i 20-letniego nadzoru nad sprawcami przestępstw seksualnych oraz stworzenie centralnego rejestru pedofilów.

Minister sprawiedliwości Hiszpanii Mariano Fernández Bermejo wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych Alfredo Pérezem Rubalcabą ogłosili projekt zmian w hiszpańskim kodeksie karnym, który zostanie przedstawiony w Kongresie Deputowanych jesienią.

Główne zmiany dotyczą kar stosowanych wobec pedofilów recydywistów. Zgodnie z nowym prawodawstwem, po odbyciu kary więzienia, podlegaliby oni stałemu nadzorowi przez 20 lat. W tym czasie musieliby nosić elektroniczne bransoletki, pozwalające ich zlokalizować, odbywać regularne wizyty w sądzie, uczestniczyć w programach resocjalizacyjnych oraz dobrowolnie poddać się kastracji chemicznej.

Nowe zapisy w kodeksie nie będą dotyczyły przestępców, którzy obecnie odbywają karę więzienia, lecz osoby oskarżone o pedofilię po tym, jak reforma wejdzie już w życie. Nadzór ma być stosowany głównie wobec tych przestępców, którzy po opuszczeniu więzienia nie rokują nadziei na resocjalizację.

Reforma kodeksu karnego zakłada zaostrzenie kar za takie przestępstwa jak molestowanie seksualne, zmuszanie do prostytucji oraz sporządzanie i rozpowszechnianie materiałów pornograficznych z udziałem nieletnich. Wyjątkowo surowe kary będą obowiązywały w przypadku handlu żywym towarem - pośrednicy w tym procederze, transportujący dzieci na terytorium Hiszpanii, będą poddani karze do 12 lat więzienia. To dwa razy więcej niż dotychczas.

W pierwszej połowie 2009 roku rząd Hiszpanii chce również stworzyć centralny rejestr pedofilów. Ma on służyć m.in. identyfikacji przestępców, którzy próbowaliby ubiegać się o pracę z dziećmi.

W Hiszpanii od kilku miesięcy trwa debata na temat zaostrzenia kar wobec pedofilów, po tym, jak na światło dzienne wychodzą kolejne przypadki molestowania dzieci przez skazanych już wcześniej za pedofilię przestępców.

Media hiszpańskie opisują historię Mari Luz Cortés - dziewczynki zgwałconej i zamordowanej przez mężczyznę, który, przez niedopatrzenie sędziego, nie odbył przysługującej mu kary za molestowanie seksualne własnej córki. Sędzia został za to ukarany grzywną w wysokości 1500 euro, co wzbudziło ostrą krytykę. Z kolei w ubiegłym tygodniu policja z Santander zatrzymała pedofila-recydywistę podejrzanego o gwałt na sześciolatce, jakiego dopuścił się zaledwie 3 dni po opuszczeniu więzienia, gdzie odsiadywał kolejny wyrok.

Chciałbyś, żeby nasz serwis był lepszy? Napisz nam o tym. Dziś i jutro zbieramy uwagi użytkowników na temat idealnych serwisów informacyjnych. Powiedz nam czego oczekujesz .