Amerykanie obchodzą 7. rocznicę zamachów

Kandydaci w amerykańskich wyborach prezydenckich Barack Obama i John McCain wezmą wspólnie udział w obchodach siódmej rocznicy ataków terrorystycznych z 11 września w Nowym Jorku. Prezydent George Bush będzie uczestniczył w obchodach rocznicy zamachów w Waszyngtonie.

Obchody rocznicy 11 września w Nowym Jorku będą miały podobny przebieg, jak w latach ubiegłych. Uroczystość rozpocznie się od bicia dzwonów i odśpiewania przez chór hymnu Stanów Zjednoczonych. Następnie zgromadzeni uczczą minutą ciszy pamięć poległych. Później zostaną odczytane nazwiska wszystkich, którzy zginęli w wieżach World Trade Center.

Członkowie rodzin zabitych w zamachach z zadowoleniem przyjęli deklaracje Baracka Obamy i Johna McCaina o wspólnym udziale w uroczystości na Ground Zero. Sztaby obu kandydatów podjęły też decyzję o wstrzymaniu na jeden dzień wszystkich negatywnych reklam wyborczych.

W Waszyngtonie głównym punktem rocznicowych uroczystości będzie otwarcie Parku Pamięci, poświęconego ofiarom ataku na Pentagon. Wśród drzew klonowych ustawiono tam 184 stalowe konstrukcje, przypominające ławki z wygrawerowanymi nazwiskami osób, które zginęły w budynku i na pokładzie samolotu American Airlines. Poza prezydentem Bushem w ceremonii weźmie udział sekretarz obrony Robert Gates oraz rodziny zabitych.