Władze amerykańskie: Kim Dzong Il mógł mieć wylew

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il mógł mieć wylew - powiedział agencji AP przedstawiciel władz amerykańskich. Jak podaje amerykańska telewizja Fox News koreański przywódca może być ubezwłasnowolniony i przykuty do wózka inwalidzkiego.

- Jest prawdopodobne, że Kim Dzong Il przechodzi poważne załamanie zdrowotne. Prawdopodobnie ma to związek z wylewem, jaki przywódca Korei Północnej mógł mieć w ciągu ostatnich kilku tygodni - podaje agencja Reuters powołując się na anonimowego przedstawiciela jednego z zachodnich wywiadów. Według niego nie ma nie ma na razie żadnych sygnałów o możliwości zmiany przywódcy kraju.

Według źródeł telewizji Fox News zeszłotygodniowa, nagła wizyta zastępcy amerykańskiego Sekretarza Stanu w Pekinie dotyczyła przede wszystkim sytuacji w Korei po prawdopodobnym wylewie jej przywódcy.

- Jest powód by przypuszczać, że Kim jest poważnie chory, po tym jak nie pojawił się na obchodach święta narodowego Korei Północnej - powiedział agencji AP przedstawiciel amerykańskiego wywiadu.

Północnokoreański lider od miesiąca nie pokazywał się publicznie. Przedstawiciele władz Stanów Zjednoczonych przyznają, że obserwowali uważnie wtorkową paradę wojskową w poszukiwaniu znaków wskazujących na możliwość zmian władzy w Phenianie.

Najważniejszym punktem obchodów 60 rocznicy powstania Korei Północnej była ogromna parada wojskowa. Południowokoreańskie źródła podkreślają jej bezprecedensowy charakter: miała w niej wziąć udział rekordowa liczba żołnierzy, a także miała być pokazana nowa broń, jaką dysponuje północnokoreańska armia.