Dlaczego niedźwiedzie polarne w Japonii są zielone?

Futro trzech misiów w zoo Higashiyama w Nagoya powinny być w tym samym kolorze, co wszystkich normalnych, zdrowych niedźwiedzi polarnych - śnieżnobiałe. Tymczasem jest... zielone.

Pytanie o dziwne ubarwienie niedźwiedzi dręczy gości ogrodu zoologiczne w środkowej Japonii od ponad dwóch miesięcy. Misie przybrały trawiasty kolor w lipcu i nie wygląda na to, żeby szybko wróciły do zwykłego wyglądu. A wszystko przez letnie upały.

Widok zielonych niedźwiedzi polarnych budzi zrozumiały niepokój gości ogrodu o stan zdrowia misiów. - Zwiedzający wydają się być zszokowani tym kolorem. Codziennie musimy odpowiadać na pytanie, dlaczego niedźwiedzie są tak zielone - mówi agencji AP Masami Kurobe, przedstawiciel zoo Higashiyama.

Wysokie temperatury w lipcu i sierpniu spowodowały większy niż zwykle rozrost glonów w basenie, w którym niedźwiedzie szukają ochłody. Dodatkowo rzadsze zmiany wody związane z prowadzonymi w zoo pracami remontowymi spowodowały zabarwienie wody i futra misiów na zielono.

Według Kurobe naturalny biały kolor wróci dopiero w listopadzie, kiedy zmniejszy się ilość glonów w basenie niedźwiedzi.