"Parkiet": Polacy coraz częściej nie spłacają kart kredytowych

Komisję Nadzoru Finansowego zaniepokoił wzrost udziału kredytów zagrożonych w należnościach z tytułu kart kredytowych - informuje "Parkiet" powołując się na raport o sytuacji banków w I połowie 2008.

W końcu czerwca udział kredytów zagrożonych w przypadku należności z tytułu kart kredytowych wynosił 6,3 proc. Był o 0,1 pkt proc. większy niż w końcu 2007. Wzrost wydaje się niewielki, ale nastąpił mimo wysokiej dynamiki zadłużenia w rachunkach kart.

Zadłużenie Polaków z tytułu kart kredytowych wynosiło pod koniec czerwca prawie 10,5 mld zł i było o 18 proc. wyższe niż w końcu ubiegłego roku.

Już wcześniej Wojciech Kwaśniak, były generalny inspektor nadzoru bankowego ostrzegał, że jeśli banki nie będą monitorować sytuacji osób, które mają jednocześnie kredyty mieszkaniowe i karty kredytowe, mogą mieć kłopoty - podaje "Parkiet".

Zdaniem cytowanego przez gazetę eksperta, ryzyko wiąże się bowiem nie tylko z kartami kredytowymi, ale też kredytami mieszkaniowymi. Przy rosnących stopach procentowych klienci mogą być zmuszani do spłaty kredytów nieruchomościowych pieniędzmi właśnie z kart. Zdaniem eksperta tak właśnie było w USA.

Najważniejsze informacje gospodarcze na Twoją stronę! Ściągnij nasz gadżet .