Brytyjscy lekarze wynaleźli szczepionkę, która chroni przed wszystkimi odmianami grypy na całe życie

Zamiast corocznych kłuć - jedno szczepienie, które na całe życie zabezpieczy przed grypą. Dzięki brytyjskim lekarzom ta wizja niedługo może stać się rzeczywistością - pisze Daily Mail

Naukowcy z uniwersytetu w Oxfordzie kończą prace nad szczepionką, która będzie chroniła przed wszystkimi odmianami grypy. Wystarczy przyjąć ją raz w życiu, w dwóch dawkach podawanych w odstępie miesiąca, a nie - jak obecnie - powtarzać szczepienie co roku. Nowa szczepionka ma uchronić Wielką Brytanię przed epidemią grypy, która według przewidywań, mogłaby spowodować 750 tysięcy zgonów. Zdaniem kierującej badaniami dr Sarah Gilbert, szczepionka trafi do sprzedaży w ciągu najbliższych pięciu lat.

Testy przeprowadzone już na zdrowych osobach dorosłych wykazały, że szczepionka jest bezpieczna i nie wywołuje efektów ubocznych poważniejszych niż inne szczepienia (zaczerwienione ramię i podwyższona temperatura). Po dwóch dawkach szczepionki organizmy osób biorących udział w testach wytworzyły przeciwciała zdolne zwalczyć 90 procent znanych wirusów grypy.

Co roku w Anglii ponad 15 milionów ludzi korzysta z darmowego szczepienia na grypę, co kosztuje budżet państwa 115 milionów funtów. Programem darmowych szczepień objęte są 65- latkowie i starsi Brytyjczycy oraz osoby cierpiące na choroby serca, układu oddechowego, nerek i zaburzenia systemu odpornościowego. Pozostali co roku muszą płacić za szczepienie z własnej kieszeni.