W Nigerii aranżują małżeństwa nosicieli HIV

Władze stanu Bauchi, w północnej Nigerii, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa HIV na ich terytorium, aranżują małżeństwa osób zarażonych tych wirusem - podaje BBC.

W ciągu ostatnich tygodni dobrano w pary około 140 nosicieli HIV.

Władze Bauchi uważają, że podobna strategia doboru małżeńskiego nie tylko pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa na terytorium stanu, ale pozwoli nosicielom pozbyć się piętna AIDS, które skazuje ich na izolację.

Szacuje się, że w Nigerii 3 proc. dorosłego społeczeństwa, czyli około 2,4 mln osób, jest zarażonych wirusem.

Epidemię HIV trudno jest w Bauchi powstrzymać ze względu na poligamię oraz niechęć do stosowania prezerwatyw, podyktowaną w dużej mierze obowiązującym w tym muzułmańskim stanie prawem szariatu.

Dr Lirwan Mohammed, sekretarz Komitetu Walki z AIDS w Bauchi zapewnia BBC, że małżeństwa są aranżowane z zachowaniem wszelkiej dyskrecji. Potencjalni partnerzy są sobie przedstawiani podczas spotkań dla nosicieli i sami decydują, czy chcą poślubić osobę zarażoną HIV.

Praktykę małżeństw nosicieli HIV krytykuje ONZ, argumentując, że nosiciele mogą mieć różne odmiany wirusa, które wchodzą w interakcje. Poza tym, jeśli para zarażonych wirusem będzie miała dzieci, to mogą być one również nosicielami, lub zostać narażone na osierocenie ze strony obojga rodziców.