"Vanity Fair": Putin najbardziej wpływowym człowiekiem świata

Były prezydent Rosji Vladimir Putin znalazł się na czele przygotowanej przez "Vanity Fair" listy 100 najbardziej wpływowych ludzi świata w dziedzinie polityki, nauki, kultury rozrywki i biznesu

Putin - pogromca tygrysa

Swoje miejsca w pierwszej dziesiątce listy utrzymali potentat mediowy Rupert Murdoch, prezes firmy Apple Steve Jobs oraz współtwórcy najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki internetowejGoogle, Sergey Brin, Larry Page i Eric Schmidt. Obok nich u szczytu listy znajdują się takie postaci jak David Geffen, amerykański producent filmowy i teatralny, były prezydent Bill Clinton i miliarder Ronald Perelman.

Nie obeszło się jednak bez zmian. Jedni awansowali, notowania innych spadły. Niektóre nazwiska zniknęły z listy, ustępując miejsca nowym.

Po raz pierwszy na liście i to od razu w czołowej dziesiątce znalazła się aktorska para Brad Pitt i Angelina Jolie. Miejsca musieli im ustąpić amerykański przedsiębiorca i polityk Michael Bloomberg oraz reżyser Steven Spielberg. Debiutantem na liście jest również angielski artysta awangardowy, laureat nagrody Turnera, Damien Hirst (31 miejsce) oraz redaktor naczelna amerykańskiego pisma mody Vogue, Anna Wintour (64).

Nie brakuje również nazwisk notowanych od lat, ale systematycznie ugruntowujących swoją pozycję. Najlepszym przykładem jest jeden z najbogatszych ludzi świata, rosyjski milioner Roman Abramovich, który awansował z 20 aż na 8 miejsce. "Vanity Fair" zauważa, że tak duży skok na liście Abramovich zawdzięcza kilku spektakularnym posunięciom. Jako przykłady podaje zaproszenie przez Rosjanina na otwarcie galerii jego narzeczonej słynnej piosenkarki Amy Winehouse oraz kupno "Tryptyku" Francisa Bacona za bagatela 86,3 miliona dolarów.

Swoje wpływy zwiększa również amerykański polityk i były wiceprezydent Al Gore. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2007 za działania na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu przesunął się na liście z 19 na 10 miejsce.

Największym zaskoczeniem jest jednak pozycja lidera, na której znalazł się były prezydent, a obecnie premier Rosji Vladimir Putin. Być może wiąże się to z faktem, że choć nie piastuje on już głównego urzędu w państwie, to wciąż postrzegany jest jako osoba, do której należą kluczowe decyzje. Należy również przypomnieć, że w 2007 roku amerykański tygodnik społeczno-polityczny "Time" wybrał go na człowieka roku.