Z pomostówek będzie mogło skorzystać około 200 tysięcy osób

Poszerza się lista prac, których wykonywanie będzie dawało uprawnienia do emerytur pomostowych. Jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak, z pomostówek będzie mogło skorzystać około 200 tysięcy osób.

Pod koniec sierpnia rząd mówił o nie więcej niż 190 tysiącach uprawnionych. Minister Chłoń-Domińczak zaznaczyła, że o tym, kto będzie miał prawo skorzystania z pomostówek, decydują eksperci medycyny pracy. Dodała, że nie ma możliwości dalszego znacznego poszerzenia listy.

Wiceminister Chłoń-Domińczak podkreśliła, że ustawa o emeryturach pomostowych musi wejść w życie od stycznia przyszłego roku. We wrześniu projekt powinien trafić do Sejmu. Chodzi o to, by parlament jako władza ustawodawcza miał szansę na spokojne procedowanie nad tak ważną ustawą.

Według projektu, przywileje emerytalne mają stracić między innymi dziennikarze, artyści, część kolejarzy, a także część nauczycieli. Na pomostówki będą mogli przechodzić tylko ci nauczyciele, którzy pracują z trudną młodzieżą, na przykład w poprawczakach czy ośrodkach wychowawczych. Na 10-tego września zaplanowane jest plenarne posiedzenie Komisji Trójstronnej w sprawie emerytur pomostowych.

Liczba dnia - najciekawsze dane gospodarcze i ciekawostki na Twoją stronę! Ściągnij nasz gadżet .